munsztuk dla konia

/ 71 odpowiedzi / 2 zdjęć
Witam,jestem ciekawa waszej opinii na temat munsztuka dla konia.Czy jesteście im przeciwni czy nie.Spotkałam się z różnymi opiniami jedni są za inni przeciw.Osobiście jestem za i moje konie w nich chodzą, a Wy?
bazyl-lewko

Chodzę w MUNSZTUKU 24h/dobę !moje konie chodzą w 5ciu munsztukach ,w święta w święta10ciu munsztukach (2013/12/08 10:30)

Szary Pielgrzym

Munsztuk jest rodzajem ostrego kiełzna , do stosowania przez osoby doświadczone o spokojnych rękach . W rękach osoby niedoświadczonej tego rodzaju kiełzna mogą skrzywdzić konia .

(2013/12/08 10:33)

aga5

Ja zdecydowałam się na munsztuk po tym jak mój koń zaczął niekontrolowanie ponosić. (2013/12/08 12:17)

Hippika

Ja zdecydowałam się na munsztuk po tym jak mój koń zaczął niekontrolowanie ponosić.

A da się ponosić kontrolowanie? (2013/12/08 14:59)

Szary Pielgrzym

Jest wiele przyczyn tego że koń ponosi na przykład , stany chorobowe w obrębie pyska , błędy jeźdźca , nie dopasowane wędzidło, i wiele innych . Bardzo łatwo wpaść w pewnego rodzaju pułapkę , koń się nie słucha ponosi to zakładamy mu ostrzejsze kiełzno , następuje krótkotrwała poprawa i wracamy do punktu wyjścia , zmieniamy kiełzno na jeszcze silniej działające , następuje krótkotrwała poprawa i wracamy do punktu wyjścia, po paru takich zmianach kończą się nam możliwość zmiany kiełzna na silniej działające , koń ma pokaleczony pysk a problem ponoszenia nie został rozwiązany. Może też wystąpić syndrom martwego pyska . Jeżeli problem będzie się nasilał szukaj pomocy u doświadczonych instruktorów jazdy konnej lub jeździectwa naturalnego .

(2013/12/08 15:05)

aga5

Fakt przyczyn ponoszenia może być dużo.Jak problem mnie dotknął to naczytałam się na ten temat i szukałam jakiegoś rozwiązania.Udało mi się ,przynajmniej mam taką nadzieję.Koń nie poniósł ani razu od ponad pół roku, ale nie była to tylko zasługa munsztuka.Wprowadziłam kilka zmian np.zrezygnowałam całkowicie z galopu (oczywiście na jakiś czas)itd.Na razie jest dobrze i oby tak zostało.

Do Hippika tak jakoś mi się napisało łapiesz za słówka. (2013/12/08 21:17)

hanke

Ja tam wiele nie pomogę praktycznie, bo jeźdźcem nie jestem, natomiast mogę służyć dwoma historycznymi wiadomościami ;)

1) Munsztuk wynaleziono już w starożytności (Grecja, wówczas Hellada), właśnie po to, by mieć lepszą kontrolę nad koniem.

2) Wiesław Mirecki, oficer rezerwy kawalerii II RP, pisał w swych wspomnieniach, że jak szli na wojnę we wrześniu 1939 r., obowiązkowo każdy ułan musiał pobrać (w ramach końskiego rzędu dla swego rumaka) munsztuk. Mirecki pisał, że nie było to przyjemne dla koni, ale była to konieczność, bo na wojnie życie ułana (konia zresztą też) mogło zależeć od decyzji ułana i bezwzględnego posłuszeństwa wierzchowca.

(2013/12/09 08:19)

bazyl-lewko

Ja tam wiele nie pomogę praktycznie, bo jeźdźcem nie jestem, natomiast mogę służyć dwoma historycznymi wiadomościami ;)

1) Munsztuk wynaleziono już w starożytności (Grecja, wówczas Hellada), właśnie po to, by mieć lepszą kontrolę nad koniem.

2) Wiesław Mirecki, oficer rezerwy kawalerii II RP, pisał w swych wspomnieniach, że jak szli na wojnę we wrześniu 1939 r., obowiązkowo każdy ułan musiał pobrać (w ramach końskiego rzędu dla swego rumaka) munsztuk. Mirecki pisał, że nie było to przyjemne dla koni, ale była to konieczność, bo na wojnie życie ułana (konia zresztą też) mogło zależeć od decyzji ułana i bezwzględnego posłuszeństwa wierzchowca.

W profilu napisał -historyk ,wypisuje brednie !

(2013/12/09 10:32)

bazyl-lewko

hanke -------totalne brednie ! (2013/12/09 10:54)

bazyl-lewko

aga 5.opisz proszę jak wygląda munsztuk .może foty . (2013/12/09 13:17)

bazyl-lewko

Jest wiele przyczyn tego że koń ponosi na przykład , stany chorobowe w obrębie pyska , błędy jeźdźca , nie dopasowane wędzidło, i wiele innych . Bardzo łatwo wpaść w pewnego rodzaju pułapkę , koń się nie słucha ponosi to zakładamy mu ostrzejsze kiełzno , następuje krótkotrwała poprawa i wracamy do punktu wyjścia , zmieniamy kiełzno na jeszcze silniej działające , następuje krótkotrwała poprawa i wracamy do punktu wyjścia, po paru takich zmianach kończą się nam możliwość zmiany kiełzna na silniej działające , koń ma pokaleczony pysk a problem ponoszenia nie został rozwiązany. Może też wystąpić syndrom martwego pyska . Jeżeli problem będzie się nasilał szukaj pomocy u doświadczonych instruktorów jazdy konnej lub jeździectwa naturalnego .

durny bachor zadał durne posty ,i odpowiedź jest gupkowata . (2013/12/09 14:26)

jestemzlasu

aga5 to nie jest munsztuk. Ale w tej sytuacji to nawet lepiej, bo jest jeszcze dla ciebie nadzieja. Jazda na samym munsztuku (tym prawdziwym), bo koń ponosi, to dla mnie dno i upadek. (2013/12/09 23:41)

zorkana

na zdjęciu jest pelham, jesli się mylę prosze mnie poprawić ;-)zgadzam się z jestemzlasu : "dno i upadek" (2013/12/10 08:16)

aga5

nie nie mylisz się to pelham kiełzno podobne do munsztuka ale łagodniejsze w działaniu,a jednocześnie silniejsze od wędzidła zwykłego.Do jego stosowania nie jest potrzebne specjalne ogłowie. (2013/12/10 08:31)

aga5

nie, nie  mylisz się to pelhalm kiełzno bardzo podobne do munsztuka lecz łagodniejsze w działaniu,a jednocześnie silniejsze od wędzidła zwykłego.Do jego stosowania nie jest potrzebne specjalne ogłowie. (2013/12/10 08:35)

bazyl-lewko

no to macie

to"dno i upadek " hiba nie jeździ konno,ale foty robi gut i zadalo kilka ciekawych postow . (2013/12/10 09:43)

aga5

bazyl-lewko pisz ze słownikiem w ręku bo się niedobrze robi patrząc na te błędy.Fotki są z neta.A tak w ogóle jestemzlasu jazda w munsztuku czy pelhamie jak zwał tak zwał dla mnie nie jest dnem i upadkiem tylko bezpieczeństwem moim i moich dzieci. (2013/12/10 10:56)

zorkana

aga5 : daj spokój, kobieto ! to tak jakbyś napisała, że trzymasz psa w klatce metr na metr ze względu na bezpieczeństwo swoje i dzieci ..... bez komentarza ..... (2013/12/10 11:07)

aga5

każdy ma prawo do swojego zdania, ja myślę że ktoś wymyślił munsztuk czy tym podobne nie do patrzenia na to tylko w jakimś celu. (2013/12/10 11:22)

aga5

zorkana przeczytaj co napisał hanke wyżej ciekawe rzeczy.A co do psa to po co wymyślili kolczatki i kagańce? (2013/12/10 11:37)

zorkana

fakt, że ludzie coś tam wymyślili nie znaczy, że należy to stosować - bombę atomową też ludzie wymyślili ;-)uważam, że używanie munsztuka w celu zlikwidowania problemu ponoszenia to przyznanie się do bezsilności , tak samo jak bicie dzieci, chociaż oczywiście niektórzy biją dzieci, a niektórzy nawet uważają, że to działa ;-Dale oczywiście każdy może mieć inne zdanie ..... (2013/12/10 14:58)

aga5

wole nawet przyznać się do bezsilności niż zostać kaleką, bo jakby nie było ,to te nasze kochane koniki to potężne zwierzęta.Wole jak to się mówi dmuchać na zimne już taka jestem.Pozdrawiam. (2013/12/10 15:52)

jestemzlasu

To dzieci też jeżdżą na tym munsztuku? Coraz lepiej... Ciekawe co wymyślicie jak koń zacznie ponosić nawet na munsztuku. Dla bezpieczeństwa to by tego konia wypadało ujeździć, ewentualnie zamienić na innego jeśli to zadanie okaże się za trudne. (2013/12/10 16:33)

Gorąca piątka