nauka na jednym koniu czy na wielu ?

/ 7 odpowiedzi
większość osób obeznanych w temacie twierdzi, że tylko i wyłącznie na wielu , różnych koniach można się nauczyć dobrze jeździć, ale nie jest to chyba jedyny pogląd, bo słyszałam też o przypadkach, że ludzie zaczynali naukę od zera na jednym czy dwóch koniach własnych, po prostu nie chodzili wcale do szkółek tylko uczyli się koniach z prywatnej, malutkiej hodowli swoich rodziców czy dziadków albo sąsiadów :-)przez ok. 3 lata mojej przygody z końmi jeździłam na może 30 koniach, nie jestem w stanie ich zliczyć, co najwyżej mniej więcej oszacować ich liczbę i nie wydaje mi się, żebym tak skacząć z konia na konia zrobiła jakieś oszałamiające postępy ;-) wręcz przeciwnie, odnosze wrażenie, że dopiero kiedy zaczynam dłużej jeździć na jednym koniu, zaczynam się z nim zgrywać i czuć na tyle swobodnie, że uczę się czegoś nowego,a jak jest u Was ?
Hrenna

Bo to nie jest tak, że jesteś początkująca i co jazdę masz nowego konia...Tylko na początku 'dostajesz' jednego, ew. dwa, żeby na nich uczyć sie jeździć, bo jeżdżenie tylko i wyłącznie na jednym koniu no nie jest aż takiego dobre, bo nie nauczysz się jak reagować na takie czy inne sytuacje, do których na danym koniu na którym jeździsz ciągle nie dochodzi, i jak używać pomocy itd. A jak ktoś jest już bardziej doświadczonym jeźdźcem i chce sie rozwijać to i nawet w ciagu dnia może wziąć 2 różne konie do jazdy. (2014/03/20 19:44)

Koniuu

Bo tak naprawdę powinno się konie zmieniać co jakiś czas ale cały czas te same (np. jeździć na zmianę na np. 3 koniach). Bo każe przyzwyczajenie się do konia, do jego zachowań i ruchu,, przyzwyczajeń.. Zajmuje trochę czasu i "koniogodzin".. Przyzwyczajając się ciągle do nowego konia nie jesteś w stanie nauczyć się niczego nowego dopóki nie przyzwyczaisz się do konia, na którym się tego masz nauczyć .. (2014/03/20 19:49)

cybina

ja byłam przyzwyczajona jeździć na leniwym koniu. wsiadłam na konia który lubi biegać. Galopowałam. Byłam przyzwyczajona że żeby koń nadal jechał galopem trzeba łydkę przyłożyć mocno. Gdy tak zrobiłam koń prawie cwałował a ja spadłam. :) (2014/03/21 12:19)

ada-koniara

Moim zdaniem powinno się jeździć na wielu koniach. Wtedy niestety jest problem ze zgraniem, harmonią, ale jest to dobre przygotowanie do kupna własnego konia. Jeśli przez kilka lat będziesz jeździć na koniu, który świetnie reaguje na pomoce, możesz mieć kłopot z koniem leniwym lub odwrotnie. Każdy koń jest inny i każdy nauczy Cię czegoś innego. Jeden oddaje na bacik, drugi nigdy nawet o tym nie pomyślał. Myślę, że jest to naprawdę ważne. Ja uczę się na wielu koniach. (2014/03/22 21:51)

koniarka13

Wiadomo,jazda na jednym koniu jest wygodniejsza,może dlatego,że tego konia dobrze znasz,wiesz jakie ma umiejętności,jednak warto co jakiś czas zmieniać konia,chociażby dlatego,że każdy koń jest inny,dla każdego poświęcasz więcej lub mniej czasu.Niektórzy ludzie uczą się jeździć tylko i wyłącznie na jednym koniu,co nie jest złe ani zakazywane.Pamiętaj jednak,iż w życiu zapewne spotkasz wiele koni,na których będziesz musiała jeździć np.gdy będziesz chciała wziąć udział w zawodach.Więc polecam jazdę na wielu koniach. (2014/06/26 15:58)

Kilimka1

Jazda na wielu koniach, zmiana konia itp co jakiś czas jest dla osoby już wzgl. jeżdżącej potrzebna, a nawet konieczna. Pozwala wyrobić w sobie tzw wyczucie jeździeckie, każdy koń reaguje inaczej, lub : nieco inaczej  mimo stosowanych tych samych pomocy u nich wszystkich , jazda na różnych koniach pozwala doskonalić umiejętności, radzić sobie z nowymi wyzwaniami, dostosowywać siłę  i styl poleceń indywidualnie do każdego z nich, zwyczajnie nabiera się doświadczenia jeździeckiego i tak np : przesiadając się z konia łatwego, spokojnego na bardzo temperamentnego, wrażliwego na każdy nieogarnięty ruch w siodle spokojnie damy sobie radę, szybko go ,,rozpracowujemy" dostosujemy się do jego osobowości, jednocześnie dostosowując konia pod siebie i podnosząc  poziom swych umiejętności. Czyli : dogadujemy się i stanowimy parę, a nie rywali. Tzw trudne to często dobre, ambitne konie.. one są  już w gestii ludzi mających to wyczucie. Nie chodzi o przeskakiwanie co rusz na innego konia :) ale co jakiś czas zmiana dobrze wpływa .. odświeża nasze widzenie i podejście do tematu .To właśnie daje jazda na wielu koniach, chyba, że chcemy zamknąć się w wąskim kręgu wyselekcjonowanych typów  końskich z którymi zawsze jakoś sobie ..poradzimy :) pytanie, co kto oczekuje jakie ma ambicje i co lubi w jeździectwie pozostaje otwarte. (2014/06/27 10:54)

MalwinaL

Uważam, że na początku nauki warto jeździc na wielu koniach - ale nie tak, by co jazdę zmieniać konia, tylko np. przez parę miesięcy jeździć na tym samym. Dlaczego ważne jest to, żeby jeździć na wielu koniach? Bo każdy koń jest inny, czego innego Cię nauczy. Jedne są w typie "do przodu", inne "do pchania". Jedne mają twarde pyski, inne mają naturalnie bardzo dobry kontakt. A to bardzo ważne, by nauczyć się pracować z wieloma wierzchowcami, by w przyszłości umiec jeździc 'na każdym" .  (2016/10/23 19:27)

Gorąca piątka