Nieposłuszny koń

/ 4 odpowiedzi
Moja babcia ma dwa kucyki. Postanowiłam je czegoś nauczyć. Klacz jest bardzo posłuszna i dobrze mi się z nią pracuje. Ogier to całkowita odwrotność. Nie da mu się założyć kantara, a jeśli już to potrzebne są co najmniej 3 osoby i dużo czasu. Gdy to się uda po kilku dniach sam go sb zdejmuje. Jak go nauczyć tego, aby można mu było spokojnie założyć kantar bez szarpania się z nim ? Nigdy nie miał żadnych otarć po kantarze ani nic, więc nw skąd mu się to wzieło.Z góry dziękuję.
jestemzlasu

Babeczka nie podajesz żadnych konkretów. W jaki sposób kucyk uniemożliwia założenie kantara? Jest agresywny, boi się? Jest agresywny bo się boi? Ucieka, zadziera głowę, staje dęba, nie pozwala przełożyć przez uszy?Jak się do tego zabierasz? Co robią aż trzy osoby przez "dużo czasu"?
Można się domyślać, że zakładanie kantara przez trzy osoby nie jest przyjemnym doświadczeniem dla kucyka, więc trudno się dziwić, że nie skacze z radości w obliczu powtórki z rozrywki.
Co to jest "nw"?
Skąd się wzięło? A ktoś go kiedyś tego nauczył? (2014/09/10 22:00)

Babeczka

Normalnie daje się głaskać i je z ręki, ale gdy mam przy sobie kantar ucieka, a gdy jest w stajni odwraca się tylem i chce mnie kopnąć. Staram się robić wszystko powoli i nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów ale i tak ucieka. Mój dziadek łapie go i mocno trzyma a moja koleżanka zakladu mu katar. Wiem ze nie jest to dla niego mile ale próbowałam różnych sposobów, ale on nie daje sobie założyć kantara. Staram się, aby kantar kojarzył mu się z czymś przyjemnym, czyli daje mu chleb, marchewki itp. , ale to itak nie dziala. Nie mam pojęcia dlaczego tak robi. Kiedyś go nosił, ale się popsuł i staram się go nauczyć od początku."nw" to nie wiem. (2014/09/11 20:35)

Warka

Na poczatek proponowałabym zapoznanie się konia z kantarem, czyli przewieszasz kantar przez rękę w której masz smaczki. Pozwolić mu powąchać później stopniowo zakładać ( nic na siłę bo ma to odwrotny rezultat) jak włoży pysk dać smaczka z czasem podciągać coraz wyżej w zamian za smaczka za postęp. Czasami będzie tak że zdaży sie dzień kiedy ucho bedzie w kantarze a nastepnego dnia nie bedzie chcial włożyć pyska. Nie zrażaj się tylko próbuj dalej :D (2014/09/16 12:46)

sandra2167

Zgadzam się i popieram Warka. Po zapoznaniu z kantarem proponuję włożyć jakiś smakołyk np jabłko, marchew między kantar i stopniowo przesuwać coraj dalej aż kucyk sam włoży nosek do kantara :) (2014/09/17 21:26)