Obtarcie od kantara

/ 4 odpowiedzi
Witam, mam pytanie w jaki sposób radzicie sobie z obtarciami u Waszych pupili od kantara. Moja kobyłka przez muszki obtarła się za uszami, nie do krwi, lecz same włosy, aż jest goła skóra. Ma kantar  zwykły, najzwyklejszy. Opcją jest kantar z futrem, ale na wakacje przy takich upałach to też nie jest najlepsze wyjście. Co zrobić aby ta sierść jak najszybciej odrosła? Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. 
Ulungu

Nie traktuj tego futra jak "ocieplacza".
Nic się nie bój, załóż jej ten z futerkiem, niech odpocznie. I NIE KUPUJ kantarów "jednowastwowych", kantar nie musi być drogi, ale powinien, jeśli ma być dobry, mieścić się przynajmniej w przedziale cenowym 25-40zł, i być podszywany. Wtedy nie odparza, ani koń szarpiąc się nagle pyskiem nie zrobi sobie krzywdy, np nie porani się.
Nie pamiętam już firmy, ale są fajne kantary, chyba za 33zł, podszywane sztuczną irchą, w koniki. Sprawdzają się przez cały rok.
A, pilnuj by koń nie stał w kantarze cały czas, pamiętaj by zawsze kantar zdjać mu na noc, i pozwól mu czasem pobiegać całkiem na luzie, bo inaczej choćby stał w najlepszym z najlepszych, w końcu się odparzy albo wytrze skórę. (2015/06/25 22:42)

Dajmonica

Dziękuję za odpowiedź. Koń nie stoi cały czas w kantarze, tylko na padoku przez kilka godzin jest przymus, bo to uciekinierka-skoczek więc trzeba ją jakoś złapać. Kantar był założony na kilka dni i ze sztucznym futerkiem na potylicę, ale  nic to nie dało szkody przyniosło, teraz ma maskę i już jest spokój, ale włoski muszą odrosnąć. Weterynarz poleciła mi maść z wit. A więc zostaje smarować i czekać. A z futrem chodziło mi o to, czy przez te upały jak koń będzie się pocić, czy to nie zaszkodziło by jeszcze bardziej i łysinka przekształciłaby się w coś gorszego.  (2015/06/26 19:48)

ilona0379

Jedynym sprawdzonym sposobem jest zdejmowanie czegokolwiek na głowie konia a sierść szybko odrośnie. Wiem to z doświadczenia i powiem jeszcze że zostawianie kantara czy zwykłego czy sznurkowego u wrażliwych koni może nawet spowodować narośle ( u mojego konia w okolicach uszu). (2015/06/30 10:20)

Love Haflingers

Najlepiej użyć kantara z futerkiem, albo jeśli masz taką możliwość gdy koń jest w boksie i na wybiegu niech ma ściągnięty kantar i zakładaj go tylko do przeprowadzania (prowadzenia) konia. (2016/02/20 16:38)

Gorąca piątka