Odrobaczenie konia - czego używacie?

/ 5 odpowiedzi
Jaki preparat stosujecie do odrobaczania koni?
Szary Pielgrzym


To lekarz weterynarii wybiera konkretny preparat odrobaczający dla naszego konia , anie my. S tej prostej przyczyny że to co było dobre dla konia koleżanki nie koniecznie musi być dobre dla naszego . Inny preparat podaje się dla klaczy źrebnych , karmiących inny dla źrebiąt jeszcze inny dla dorosłych koni . Preparaty odrobaczające nie działają jednakowo na wszystkie pasożyty jedne lepiej na tasiemce , drugie na węgorki , trzecie na słupkowce . Zadaniem weta jest dobrać odpowiedni środek dla danego konia na określoną grupę pasożytów .

(2014/12/19 19:40)

teczar


Najlepsze są pasty jedna tubka na około 600 kg ślązak ,małopolak..itp ,a dla hucuła czy araba koni o mniejszej masie ciała  podaje się połowę tuby. Klaczy karmiących się nie ODROBACZA!!!!! Środki odrobaczające działają tak samo na wszystkie konie,zmienia się jedynie dawkę. Najlepiej odrobaczać na wiosnę i na jesien . (2014/12/23 06:58)

teczar


ŚRODKI ODROBACZAJĄCE ZAZWYCZAJ SĄ NA WSZYSTKIE ZNANE PASOŻYTY KOńSKIE. (2014/12/23 07:02)

Szary Pielgrzym


Nie ma takich środków odrobaczających które wykazywały by działanie biobójcze ma wszystkie znane pasożyty . Preparat odrobaczający składa się z substancji czynnej która jest biobójcza dla określonej grupy pasożytów na przykład iwermektyna działa na nicienie żołątkowo-jelitowe ,płucne i gzy , prazikwantel na tasiemca , słupkowca , glizdy, owsiki ,węgorki , fenbendazol , na osobniki dorosłe , larwy , jaja nicieni . Oraz substancji wypełniającej która pełni formę nośnika substancji czynnej. Można oczywiście stosować środki odrobaczające które zawierają kombinację paru substancji czynnych ale mam wątpliwości czy jest możliwe ustawienie takiej kombinacji która by zwalczała wszystkie znane pasożyty . Przynajmniej raz na dwa lata powinno się zbadać konia na obecność pasożytów , czyli laboratoryjne badanie kału i inne badania. Zalecana jest co roczna zmiana substancji czynnej , żeby nie było że latami jest stosowana jedna i ta sama substancja czynna . Nazwa handlowa preparatu odrobaczającego a nazwa substancji czynnej to dwie różne sprawy , nazwy handlowe mogą być różne ale preparat zawierać może taką samą substancję czynną.

Odnośnie odrobaczania klaczy źrebnych , karmiących należy szczególną uwagę zwrócić na tego pasożyta Strongyloides westeri - węgorek koński , jest on niebezpieczny dla źrebiąt a zarażenie źrebaka następuje poprzez mleko zarażonej tym pasożytem klaczy.

(2014/12/26 20:15)

misio


Moim zdaniem musisz się zapytać weterynarza jaki jest najleprzy. (2015/01/01 15:19)

Gorąca piątka