odstraszanie owadów

/ 4 odpowiedzi
Witam. Czy ktoś mógłby polecić mi sprawdzony przez kilka sezonów środek odstraszający owady/muchy przeznaczony dla koni? Wypróbowałam już trzy czy cztery specyfiki,ale z marnym skutkiem. A nie chciałabym dalej na kobyłce eksperymentować bo wyjdzie na to,że dziewczyna kopyta wyciągnie a robactwo jak było tak będzie. Z góry dziękuję.
Honeonna

Ze środkami na owady jest o tyle dziwnie, że jeden preparat może działać bardzo dobrze w jednej stajni, a w innej prawie wcale albo sprawdza się jednego roku lepiej, drugiego gorzej. Pewnie kwestia trochę konkretnego konia, pogody itp., a trochę tego, jakie konkretnie owady w danym czasie i miejscu występują. Nie wiem, czy już próbowałaś, ale z takich, które znam i generalnie dobrze się sprawdzają: Absorbine Ultrashield Brand Fly Repellent (czarna absorbina) i BIO-Insektal. Nie wytworzą jakiegoś pola siłowego wokół konia, owady zdążą usiąść na sierści, ale prawie na pewno odlecą, zanim ugryzą i więcej już nie będą próbować, także dlatego, że pewnie nie będą już żyły. 8) Można też popryskać w stajni.
Jeśli chodzi o sposoby na samo odstraszenie, to często się stosuje bardziej domowe mieszanki do pryskania, np. woda z octem jabłkowym w proporcji 2:1 lub 1:1, można dorzucić olejki zapachowe-eukaliptusowy, cytrynowy, pomarańczowy, waniliowy, z drzewa herbacianego, goździkowy... Często działają dobrze, ale krótko-niestety najczęściej po jakimś kwadransie-dwudziestu minutach już preparat spływa z potem, zwłaszcza jeśli popryska się tylko trochę po wierzchu i tuż przed jazdą-koń się spoci i wszystko popłynie, zanim zapach zdąży się "przyczepić". Niczego z dużą zawartością olejków eterycznych czy octu lepiej nie używać w okolicy oczu, bo parujące składniki mogą podrażnić, nawet jeśli ominie się oczy podczas pryskania. 
Jeśli i to nie zadziała albo chcesz się upewnić, że konia nie będą wkurzały owady latające wokół, to zostaje maska i derka przeciw owadom. Na zmniejszenie samej liczby owadów oprócz pryskania stajni może pomóc pułapka taka jak tu  https://www.youtube.com/watch?v=fASWNt6IsFc Ważne, żeby stała w takim miejscu, gdzie ma szansę się nagrzać, bo do tego właśnie ciągną owady. Można kupić gotową, można samemu zrobić. 
Jak ktoś ma lepsze pomysły, to niech się pochwali, ludzkość będzie wdzięczna. :)  (2015/07/21 00:20)

Ulungu

Podam może produkty, z którymi można pokombinować przeciwko owadom. Mi w tym roku zajęło to dłużej ale też mam już swoją recepturę.
Na pewno ocet z wodą  w w/w podanych proporcjach. Na meszki świetnie działa eukaliptus i mięta, ale mentol też skutecznie je odstrasza, a oprócz nich woda i wszystko jedno co, co ładnie pachnie jak ktoś nie lubi mięty. Na muchy najczęściej robię specyfik o ostrym ale znośnym zapachu, na bazie octu zwykłego, oregano, startych liści orzechowca, paru goździków, paru liści świeżej mięty, i przygotowanego wcześniej rozprowadzonego w ciepłej wodzie czosnku granulowanego. Można też dodać czarnej herbaty. Preparat że mucha nie siada. Odcedzam dolewam wody i jest ok. Działa prawie cały dzień. To wszystko do pierwszej lepszej buteleczki, i psikadło takie jak z płynu do szyb. Jak pryskam tak około 8 albo 9 rano to do wieczora się trzyma. Muchy nie padają i czasem siądą ale konia nie gryzą prawie wcale, jak gryzą to znaczy że niedokładnie spryskany. (2015/07/21 23:15)

Ulungu

Honeanna, wokół oczu i wokół chrap fajnie odstrasza mieszanina oleju, smalcu i wosku. Wystarczy podgrzać i wymieszać, odcedzić i nakładać pędzelkiem albo nawet ręką i też koniska mają spokój. (2015/07/21 23:17)

johhny

Wiem, że to nie jest miejsce na tego typu wpisy, ale od dłuższego czasu nie mogę dodać wątku na forum, wyskakuje mi tylko biały ekran. 
Byłby ktoś w stanie mi pomóc???Z góry wielkie dzięki. (2015/07/29 11:00)