Odwaga przy koniach - pomóżcie!

/ 10 odpowiedzi
Jestem nowa na galopuje.pl. Od niedawna zaczęłam jeździć konno, ma tylko jeden problem kiedy np. koń wchodzi mi w środek ujężdżalni od razu się spinam i tracę kontrolę nad zwierzęciem. CO ROBIĆ?

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

załóż konto zaloguj się

rumel


najkrócej? - wrócić na lonżę i "odpiąć"  ją dopiero gdy nauczysz się kontroli nad koniem, inaczej będziesz "końsekwentnie robiona w konia przez konia"... (2014/03/26 22:03)

siwa77


Myślę, że każdy przez to przechodził. I wszystko zależy od tego kto cię uczył, i jak. W każdym razie polecam ci częstsze jazdy, więcej czasu spędzania z koniem - czy to w stajni, czy przy czyszczeniu, czy chociażby na spacerze. Oswoisz się wtedy lepiej z tymi zwierzętami i będziesz o wiele pewniejsza. Ale przede wszystkim - zgłoś się do instruktora. On ci powie co robić, jeśli oczywiście jeździsz w prawdziwej stajni. (2014/03/27 18:47)

Oczy Nocy


Dużo też zależy od Twojego nastawienia, przed jazdą powiedz sobie "O nie dzisiaj nie wejdziesz mi koniu do środka!" I twardo się tego trzymaj,ja czujesz że koń zaczyna coś kombinować to od razu mu zabraniaj i każ mu chodzić tak jak ty chcesz. Więcej pewności siebie ;)  (2014/03/28 12:14)

Saphira15


najkrócej? - wrócić na lonżę i "odpiąć"  ją dopiero gdy nauczysz się kontroli nad koniem, inaczej będziesz "końsekwentnie robiona w konia przez konia"...


Jazda na lonży nie uczy kontrolować konia, bo wtedy to instruktor nim kieruje. Najlepszym sposobem jest po prostu jazda luzem, ale pod okiem instruktora. Najlepiej ucz się kontroli nad koniem w stępie i nie spinaj się, kiedy koń wchodzi do środka. Przecież nie dzieje się nic strasznego ;)
(2014/03/29 23:28)

kurak7


więcej pewności siebie oraz konsekwencji
warto też zastanowić się, czy wysyłasz koniowi dobre sygnały, czy nie robi tego, bo nie wie o co Ci chodzi.
Jeśli masz w tej ostatniej kwestii wątpliwości porozmawiaj o tym z instruktorem - nawet nie koniecznie w trakcie zajęć tylko po. (2014/03/30 01:27)

Muszelkowa6


Nigdy nie miałam takiego problemu jednak kilka osób które uczyłam tak miały . Moja rada ? Zawsze kiedy mój uczeń ma takie zachowanie podchodzę do konia , każę mu puścić wodzę , zamknąć oczy i prowadzam go przez kilka minut w taki to przedstawiony sposób . Jeśli takiej opcji nie ma to spróbuj złapac wodzę jedną ręką i zacząć głaskać konia . Powinno pomóc :) . (2014/03/30 14:09)

gniada1407


Koń, na którym jeżdże też tak robił. Daj wewnętrzną łydke za popręg, to będzie chodził ścianą. Musisz być bardziej pewna siebie. (2014/06/30 13:56)

koniarka13


Jeśli się boisz znaczy to, że nie jesteś jeszcze gotowa na samodzielne jazdy, nie umiesz odpowiednio kierować koniem. Skoro instruktor nie nauczył cię takich rzeczy na lonży, świadczy to o złym nauczaniu przez niego.
Ps.Jeśli już się nauczysz kierować, to nie panikuj od razu jak ci koń wjedzie do środka. Najwyraźniej nikt ci nie mówił o tym, że koń wyczuwa twój lęk i spięcie.=) (2014/07/18 15:41)

koniarka13


To prawda, jazda na lonży nie uczy kierowania koniem. Dziwi mnie tylko dlaczego ci instruktor nie powiedział jak się koniem kieruje wcześniej, przed jazdą. (2014/07/18 15:45)

Niki2004


Każdy na początku przez to przechodził. Moim zdaniem najlepszym pomysłem była by jazda jak to moja instruktorką mówi: "udając, że jeździsz sama", dopóki nie nauczysz się kontrolować konia. Cała rzecz polega na tym, że jeździsz normalnie, jeździsz po całym kółku na ujeżdżalni, sama kierujesz koniem itp., tylko, że na bardzo długiej lonży. Jeżeli Twoja instruktorka nie jest leniwa, może się na to skusi. Ja gdy miałam jakieś problemy, to tak właśnie robiliśmy i zawsze skutkowało mimo tego, że instruktorka po lekcji ze mną była trochę zmęczona, szczególnie jak jeździłam na Oskarze :)
Powodzenia! (2015/03/17 15:20)

Gorąca piątka