Ostrogi podczas jazdy konnej

/ 26 odpowiedzi

• konto usunięte

Ujeżdżenie
Kiedy zacząć jeżdzić i jak sie spytać instruktora>?/?
użytkownik14579

A takie pytanie, po co Ci ostrogi? Chcesz nimi zaszpanować czy jak? (2011/04/20 16:17)

patrycja95

po co Ci ostrogi? masz problem z koniem? bo jeśli nie to nie polecam, niedoświadczony jeździec może sprawić koniowi tylko ból a nawet krzywdę zrobić (2011/04/20 19:04)

jagienka

rzeczywiście jeśli nie masz pełnej władzy nad swoimi nogami to tak, ale jeśli już jeździec dobrze jeździ (sportowo) to ostrogi się przydają i to nie tylko ze wzgledu, że koń jest "niegrzeczny". Dzięki nim można lepiej koniowi podstawić zad. (2011/04/20 22:15)

użytkownik13755

ostrogi ... ?
chyba nie najlepszy pomysł ...
przyznam,że ja też ostatnio zastanawiałam się nad zakupem ostróg,ale pojechałam na jazdę gdzie indziej i okazało się,że nawet zwykły bacik/palcat potrzebny nie jest . !
może w stadninie w której jeździsz konie nie są zbyt dobrze ujeżdżone . ?
nie wie tego nikt prócz Ciebie . !
:)
a co do ostróg to nimi można wyrządzić dużą krzywdę koniowi . !
nie ma co się spieszyć z ich zakupem,bo mogą okazać się zbędne . !
(tak jak palcat/bat) .
ale to Twoja decyzja .
najlepiej zacząć w nich jeździć kiedy instruktor stwierdzi,że już możesz,a jak się o to zapytać . ?
hehe . !
normalnie . !
zapytać czy warto zakupić ostrogi,czy ty możesz już w nich jeździć itp.
:) (2011/04/21 11:20)

eldzik99

Ostrogi są przeznaczone dla DOŚWIADCZONYCH jeźdźców. Owszem ładnie wyglądają, ale trzeba wiedzieć jak ich używać bo przez niewiedzę można sprawić koniowi ból. Nawet jeśli jeździsz od najmłodszych lat to ostrogi właściwie nie są Ci potrzebne. Porozmawiaj najlepiej ze swoim instruktorem. Nie wiem wgl nie widziałam jak jeździsz i może się mylę. Dalej się nie będę wtrącać.

Tak na marginesie najpierw trzeba bardzo dobrze poznać psychikę konia by móc używać ostróg. Pozdrowionka :) (2011/05/01 19:42)

Olka96

Moim zdaniem ostrogi są zazwyczaj potrzebne tylko tym trenującym sportowo np. ujeżdżenie, WKKW czasem skoki i west. Ale jeśli jeździsz rekreacyjnie to nie ma takiej potrzeby. I oczywiście jak już wspomniano nie raz OSTROGI SĄ DLA DOŚWIADCZONYCH mających spokojne nogi aby przypadkiem co chwila nie szturchać nimi (ostrogami) konia po bokach! (2011/05/01 21:56)

użytkownik17999

jeśli ostrogi będą  Ci potrzebne , instruktor na pewno ci o tym powie . są inne metody dla mniej doświadczonych jeźdźców np. bat, palcat . a jeśli chcesz ostrogami tylko "zaszpanować" to może lepiej w ogóle zrezygnuj z jazdy konnej ... (2011/05/03 15:17)

użytkownik18965

zgadzam się z opinią, że ostrogi są dla doświadczonych, jak masz niespokojną łydkę i jeszcze dorzucisz do niej ostrogi to ciekawie nie będzie,  (2011/07/14 13:14)

superhorsepl

Powiem tak, ostroga nie jest aż tak potrzebna, chyba że się jeździ zaawansowany sport, wtedy się może przydać. Do tego jestem przeciwny ostrogom klasycznym bo strasznie wbijają się w żebra a jeszcze do tego jeźdźcy (nawet ci zawodowcy) nie potrafią użyć ostróg i dają mocno jakby to była zwykła łydka ;/. Ja jestem za ostrogami w stylu western, które dużo osób uznaje za ostre i krzywdzące konia. Jak koń się nauczy że ostroga mu tam brzęczy to będzie się bardziej skupiał nad tym żeby wszystko dobrze wykonywać niż żeby oberwać tym brzęczącym czymś. Do tego w ostrodze w stylu western jest to dobre że lekkie dotknięcie ostrogą i od razu jest reakcja konia. A ukłucie konia tym boli go tak jak ukłucie igłą. 
Teraz jeśli chodzi o Ciebie i ostrogi.1. Jaki masz stopień zaawansowania w jeździe konnej ? 2. Do czego te ostrogi mają Tobie służyć (bo jak do karcenia konia, to stanowcze NIE) ?3. Czy jeździłaś kiedyś w ostrogach ? 
I w sumie to ostatnie jest jednym z ważniejszych pytań. Dlaczego ? Bo wiesz czy ostrogi zwiększają efekty Twojej pracy z koniem i czy koń faktycznie lepiej je respektuje a Ty nie krzywdząc jego, możesz więcej z niego wyciągnąć. A ostatni powód dlaczego to pytanie jest najważniejsze, to czy faktycznie polubisz jeździć w ostrogach ? Ja jeździłem 3 razy na koniu w ostrogach w tym raz tylko pokazowo (nie używając ich w ogóle) bo jechałem w ślubnym orszaku w stylu western.  I jakie moje doświadczenia ? Faktycznie wyłuskałem od konia to co chciałem, potem już zaczął to robić również bez ostróg więc skoro ich nie używałem to je odłożyłem. Ale mi się po prostu w ostrogach nie wygodnie jeździ. Masz coś tam zapięte na nodze, ciasne, uważać trzeba żeby przez przypadek konia nie trącić ostrogą, bo dlaczego ma dostać za nic ? A co jak wydasz na ostrogi kasę i stwierdzisz że efekt żaden, że nie wygodne, i co ? wyrzucisz je ? Lepiej pożyczyć od kogoś. Tak jest z doborem każdego sprzętu, po za ubiorem, ale ubiór dopasowujemy w przymierzalni :P.Ja nigdy nie kupiłem sprzętu, którego nie sprawdzałem. Bo muszę wiedzieć czy nie krzywdzi konia, czy jest wygodny w użyciu i czy nie krzywdzi mnie. Jak tego się dowiedziałem to podejmowałem decyzję o kupnie lub nie. Co do szpanu, to powiem szczerze że ostrogi nie są żadnym szpanem. Chyba że dla ludzi którzy się na jeździectwie nie znają. Bo jak jedziesz sobie w teren, albo skaczesz przeszkody w ostrogach to ja patrząc myślę jedno "jaki słaby jeździec że do jazdy w teren albo do skakania przeszkody musi mieć ostrogi ;/", a jeśli trenujesz bardziej skomplikowane układy to mogą czasami się przydać. Nie mówię że masz się pytać trenera/instruktora, bo ja nigdy o to się nie pytałem, jak coś chciałem kupić to kupowałem, jak chciałem coś użyć to używałem i tyle.A w ostrogach jeździłem ale też nie swoich tylko szefowej, i doszedłem do wniosku że nie kupię ostróg chyba że będą mi potrzebne do jakiś pokazówek gdzie mam wyglądać jak jakiś cowboy czy coś;dA jeśli chcesz zaszpanować to kup lepiej eleganckie ogłowie z jakimiś ćwiekami albo brylancikami na naczółku (jeśli jeździsz klasykę), do tego elegancki frak jeździecki, wyczyść siodło tak żeby się błyszczało, konia również, zrób mu plecionkę na grzywie, ewentualnie możesz zapleść ogon (ale mi się to nie podoba, lepiej go ładnie rozczesać) do tego elegancki czaprak z napisanym np imieniem konia, dodatkowo wspaniały frak jeździecki i wtedy rządzisz, wszyscy się obejrzą, a nawet jakbyś miała ostrogi i to wszystko co wspomniałem wyżej to nikt nie zauważy ostróg tylko całokształt, a jeśli nie będziesz miała tego co wyżej, tylko ostrogi to każdy zauważy ostrogi, ale uzna że jeździec i koń do tych ostróg nie pasują, bo ostrogi ładne świecące (gdyż nowe) a koń, zwykłe poszarpane ogłowie, siodło rozpadające się, jakieś zwykłe bryczesy i koszulka (OCZYWIŚCIE NIE BIERZ TEGO DO SIEBIE, BO MOŻE TY I TWÓJ KOŃ WYGLĄDACIE JESZCZE LEPIEJ NIŻ OPISAŁEM, PO PROSTU POKAZUJĘ ŻE OSTROGI TO NIE SZPAN, ELEGANCJA I SZYK TO JEST SZPAN :) ). Jak dobrze że mi się nie chce szpanować i mogę jeździć tak jak mi wygodnie a nie tak jak jest ładnie :D. Szkoda jedynie że nie zabrałem z poprzedniej stajni mojej kurtki która podarła się na strzępy podczas upadku, to by pokazywało jakiegoś weterana :D.  (2011/07/14 17:07)

Roxi

Po co ostrogi?! Chcesz sprawiać ból koniu nieumiejętnym posługiwaniem się nimi?
Jeśli łydka nie działa to jest w razie czego palcat. Ostrogi, tak jak powiedziała superhorsespl do zaawansowanego sportu, a nie do jazdy codziennej.
Nie, jestem za tym. (2011/07/15 12:46)

superhorsepl

"Ostrogi, tak jak powiedziała superhorsespl "

DLACZEGO WSZYSCY JAK PISZĄ O MNIE TO JAKO O DZIEWCZYNIE ? CZY NA AVATARZE JEST ZDJĘCIE KOBIETY ? CZY NA PROFILU MAM NAPISANE PŁEĆ ŻEŃSKA ?  (2011/07/15 22:50)

horselover

Bo zazwyczaj wszyscy sugerują się nickiem. A że superhorsepl brzmi jak brzmi to masz odpowiedź. Tego kto jest na zdjęciu nie widać (patrząc na avatar, nie pełne zdjęcie). ;) (2011/07/16 12:32)

superhorsepl

"Bo zazwyczaj wszyscy sugerują się nickiem. A że superhorsepl brzmi jak brzmi to masz odpowiedź. Tego kto jest na zdjęciu nie widać (patrząc na avatar, nie pełne zdjęcie). ;)"

A że superhorsepl jak niby brzmi ? Dla mnie brzmi jak np domena superhorse.pl gdyż taki jest adres mojej strony, która miała fajnie się rozwijać ale na razie stoi w miejscu bo mi się nie chce jej prowadzić :P. Do tego superhorse jest to jedna z konkurencji jeździeckich w stylu western mając w sobie zarówno konkurencje western riding jak i rodeo i sprawdza konia i jeźdźca a są to konkurencje zarówno typowo męskie jak i damskie. Do tego superhorse oznacza super konia a nie super klacz :P jakbym był kobietą napisałbym raczej supermare :P. Więc co w tym nicku damskiego to nie wiem :P  (2011/07/16 12:52)

horselover

Haha, no jak widać, dla wszystkich brzmi to inaczej niż dla ciebie ;p (2011/07/16 13:13)

superhorsepl

hehe ;d to trzeba bardziej się pouczyć angielskiego :P.Horse oraz stallion oznacza ogier :P  (2011/07/16 15:42)

Sitra

Superhorsepl: Jakie ostrogi masz na myśli mówiąc klasyczne? Dla szkoły jazdy rosyjskiej znaczy co innego. Dla mongołów, chińczyków czy kozaków też . Co innego znaczą klasyczne ostrogi dla jazdy ułańskiej czy huzarskiej itd.... Sprecyzuj proszę o jaki model konkretnie Ci chodzi. 
Pozdrawiam =] Sitra  (2011/07/16 16:52)

horselover

hehe ;d to trzeba bardziej się pouczyć angielskiego :P.Horse oraz stallion oznacza ogier :P 

Co ty nie powiesz....

(2011/07/16 17:54)

superhorsepl

o każde które są takowym szpikulcem wbijającym się w żebra. Ostrogi mnie nie interesują więc nie znam wszystkich modeli i rodzai ostróg. Jeszcze te zakończone kulką są delikatniejsze, ale mi i tak się nie podobają :P (2011/07/16 20:30)

konija

Superhorsepl - pomysł by rozruszać forum i dzielić się wiedzą godny pochwały, ale w tę wiedzę zaczynam powątpiewać. Klasyczne, współczesne ostrogi ze szpikulcem ? A gdzie takie "cuś" można dostać lub obejrzeć ? Ostatnie ostrogi ze szpikulcem a raczej gwiazdką całą "szpikulców" widziałam na nogach jeźdźca west. Po co je miał nie wiem, ale boki jego konia świadczyły o częstym użyciu na przemian z pioktaniną ...
Oczywiście zgadzam się za szanownymi przedmówcami, że ostrogi w rękach (a raczej na nogach) początkującego to zło wcielone, nikomu nie potrzebne - ale znam się na nich, bo skoro coś potępiam to obowiązkiem było poznać, zrozumieć i wyciągnąć wnioski :-) (2011/07/17 19:51)

horselover

"Teraźniejsze" ostrogi nie są tak ostre jak te dawniejsze - http://sklepkarina.pl/images/produkty/ostrogi/ostrogi-niklowane.jpg

Oczywiście w rękach osoby niedoświadczonej wyrobią o wiele więcej szkód niż pożytku, jak to wcześniej konija powiedziała, ale praktycznie wszystko - wędzidło, wytok, wypinacze, czarna wodza, hackamore - w rękach niedoświadzczonego jeźdzca będzie działało nieprawidłowo ;)

(2011/07/17 19:56)

superhorsepl

to że jakiś westowiec ostrogą pokrwawił konia to nie świadczy o tym że ostroga jest straszna lecz jeździec. Mówiąc o szpikulcu mówię o tym pręciku krótkim, nie jest ona zakończony ostrym końcem, jest na płasko lub z kulką zresztą ostróg jest sporo, ale wiem że każdy jeździec klasyczny czy jeżdżący skoki czy wkkw czy międzynarodowe zawody czy też regionalne czy nawet rekreant obracający się w klasyce mi to powie, ale to jest wojna między klasykami i westami. Kiedyś jeden koleś na wszystkich jeźdźców jeżdżących west powiedział pastuchy. Ogólnie już ten koleś nie żyje on chyba Majdan się nazywał, czy jakoś tak. Ale jak zobaczył pokaz w stylu western to uznał że może z nimi wypić piwo bo dobrze jeżdżą ale dla niego i tak to pastuchy, bo jeżdżą na samym kantarze, jakiś długich wodzach i w ogóle żyją w dawnych czasach Lecz reining został wpisany do konkurencji olimpijskich przez międzynarodowy związek jeździecki a to już jest wielkie wyróżnienie dla tegoż stylu jazdy. (2011/07/17 21:08)

superhorsepl

Aha jeszcze jedno. Wątpisz w moją wiedzę, wiec ja Ciebie podtrzymam na duchu bo sam w nią wątpię. Jeżdżę jak jeżdżę ale ciągle się uczę. Uczę się od koni które jeżdżę i moim celem jest wyjechanie ok 800 różnych koni uważam że wtedy osiągnę poziom średniozaawansowanego jeźdźca takie 100 % średniozaawansowanego. No i uważam że wtedy będę mógł śmiało powiedzieć że coś tam wiem o jeździectwie i coś potrafię.Ja wyznaję zawsze zasadę że 70 % jazdy konnej uczy nas koń a tylko 30 % jazdy konnej uczy nas jeździec. Wiem że na 100 % nigdy nie będę jeździł tak jak chcę jeździć w przyszłości. Jestem pewien że do końca życia nie będę potrafił tak trenować konie jak bym chciał. Ale jeśli zrealizuję przez swoje życie chociaż 60 % mojego planu to będzie dla mnie wielki sukces i będę mógł leżeć w trumnie z uśmiechem i dumą na twarzy. 
Ale skoro Ty posiadasz dużą wiedzę to może zaczniesz się nią dzielić z innymi a nie tylko mówić co się Tobie nie podoba w innych ludziach ?Może powiesz dokładnie jak działa ostroga klasyczna i jak działa ostroga w stylu west, jak się nią należy posługiwać. Po co mamy ranić swoje konie, krzywdzić i psuć ? 
Może ogólnie coś nam ciekawego opowiesz o jeździectwie ?  (2011/07/17 21:15)

horselover

Ale jak zobaczył pokaz w stylu western to uznał że może z nimi wypić piwo bo dobrze jeżdżą ale dla niego i tak to pastuchy, bo jeżdżą na samym kantarze, jakiś długich wodzach i w ogóle żyją w dawnych czasach 

Od kiedy westowcy na kantarkach jeżdżą? ;) Ja zazwyczaj widzę westowców z wędzidłem.. A ty superhorsepl na czym jeździsz?

(2011/07/17 21:22)

superhorsepl

to obejrzyj sobie na youtube reining free style :PP Do tego nie tylko na wędzidłach się jeździ, masz jeszcze bosal. Ja jeżdżę różnie. Zależy co wymagam od konia, ale wpierw uczę konia na kantarze ustępowania od wodzy. Ja jeżdżę czasami na kantarze sznurkowym, czasami na snaflebit, czasami na czance, czasami na bosalu, a czasami jak tak dla zabawy bez niczego, na zupełnie gołym koniu, ale to już tak z nudów :P. (2011/07/17 23:00)

maania5

ja też jeżdżę west od ponad roku na bezwędzidłówce -  Bitless bridle dr cook'a - i nie wyobrażam sobie powrócić do wędzidła

(2011/07/21 12:10)

Gorąca piątka