owies gnieciony czy cały?

/ 8 odpowiedzi
Cześć, jaki rodzaj owsa jest według Was lepszy? Z jednej strony wiem, że gnieciony łatwiej się trawi, ale z drugiej strony podobno rozleniwia konia i później zęby koń jedząc łapczywie pełny owies może nabawić się kolki.Jakie są Wasze opinie?
Equus

wcześniej napisałam obszerny post na ten temat - poszukaj go na forum.
badania naukowe udowodniły, że gniecenie owsa nie wpływa na dostępność składników pokarmowych (czyli koń 'gniecie' zębami równie skutecznie jak gniotownik). dodatkowo, co cenniejsze składniki, utleniają się pod wpływem zniszczenia osłonki ziarna i wystawienia ich na czynniki zewnętrzne + koń słabiej żuje, a przez to gorzej ściera zęby.wskazaniem do gniecenia owsa jest jedynie wiek - starsze i młode konie mogą mieć problemy z prawidłowym żuciem z powodu braków w uzębieniu. (2014/01/15 17:29)

Honeonna

Aż zarzucę linkiem do tematu, bo warto, żeby przeczytali też ci, którym się nie chce szukać.  http://forum.galopuje.pl/f,owies-gnieciony-czy-caly-dla-konia-co-lepsze,89879,0.html (2014/01/15 20:20)

rumel

Masz rację - tamten watek jest na prawdę bogaty w wiele ciekawych informacji.
Ja jednak z praktyki /nie tylko mojej/ wiem, ze podstawa i reguła jest owies nie gnieciony, tylko w ramach wyjątku z racji szczególnych powodów podaje się koniowi owies gnieciony.
Dlatego do Autorki wątku zasadnicze dwa pytania:
 - z jakich powodów chciałaby zamienić owies "cały" na gnieciony?
 - jaki to koń? /rasa, zakres użytkowania, kondycja konia itp informacje/
jeżeli tu nie chcesz podawać szczegółów - napisz na priva - to odpowiem (2014/01/15 22:13)

RedScissors

Hm, a mi się taka myśl nasunęła - a jeśli koń zawsze był na owsie całym, a od czasu do czasu będzie się mu podawało gnieciony, to coś może złego z tego wyniknąć? Np. 2 razy w tygodniu gnieciony, a reszta dni - owies w całości. (2014/01/19 22:08)

Equus

nie powinno to wpłynąć w jakikolwiek sposób - tylko po co tak kombinować?

nadmienię jeszcze, że dobrze jest podawać koniom moczone pasze. ze względu na malutką (jak na takie gabaryty ciała) pojemność żołądka, konie mają prawie zerową możliwość zwilżenia sobie paszy wodą pobraną nawet tuż przed, czy tuż po pobraniu paszy. ponownie zachęcam do lektury wątku (dzięki Honeonna!): http://forum.galopuje.pl/f,owies-gnieciony-czy-caly-dla-konia-co-lepsze,89879,0.html (2014/01/19 22:39)

RedScissors

Equus, usprawiedliwiam się, że tak kombinować zamiaru nie mam, tylko tak się zastanawiałam. (: (2014/01/20 20:32)

Equus

spoko. warto jest dociekać i pytać! (2014/01/20 22:21)

Hania

Od zawsze moje konie dostawały cały. Jednak,gdy dowiedziałam się, że gnieciony owies jest wykorzystywany przez konia, w przeciwieństwie do całego, który tylko przez konia "przelatuje" zaczęłam podawać owies gnieciony. Wcześniej, gdy podawałam cały widziałam całą mase owsa w odchodach. Teraz już troche zgłupiałam i nie wiem jaki podawać...  (2014/03/01 18:57)

Gorąca piątka