Palcat- używać czy nie?

/ 15 odpowiedzi
Witam :P
Jak to u was wygląda? Używacie podczas jazd palcata, gdy koń nie chce się słuchać, np. gdy nie chce zagalopować? Bo ja mam pewne opory...
Z jednej strony to rozumiem, bo jak koń się nie posłucha raz i nie dostanie ,, kary" to nie posłucha się też za drugim, trzecim... n- tym razem. Ale z drugiej strony mam pewne opory jeżeli chodzi o używanie bacika. A wy?
SrokatyArab


Palcat jest od tego, żeby go używać. Ma wywołać natychmiastową reakcję konia. Duszenie, dźganie, czy pukanie łydkami przez całą jazdę opornego, stępionego, czy ospałego konia kompletnie mija się z celem i tylko szkodzi. Bat odpowiednio używany nie jest żadnym narzędziem tortur, a często niezbędną pomocą jeździecką. (2014/09/18 12:33)

Sweet 08


Oczywiście to tylko moje zdanie ale uważam, że palcata można używać. Oczywiście w odpowiedni sposób i z umiarem. Palcat ma dać koniowi wyraźny sygnał do działania. A nie być stosowany jako narzędzie do bicia ,,za karę'' gdy koń się nie słucha,a jeźdźcowi nie chce się np. użyć wyraźniejszego dosiadu.
Podsumowując palcata można, a w pewnych przypadkach trzeba używać, ale z rozumem. (2014/09/18 19:36)

Hippika


Ravenlocks ja się nie dziwię, że masz opory skoro nie wiesz do czego palcat służy. Nigdy nie używa się go w ramach kary. Tu chodzi o wzmocnienie łydki. Jeśli koń raz nie odpowiada to dajesz łydkę z batem. Bo jeśli nie dasz to co? Będziesz dokładać łydkę, piętę, Bóg wie co jeszcze robić, żeby koń się znieczulił na łydkę?  (2014/09/19 12:17)

Ravenlocks


O matko... wiem do czego służy palcat. Źle się wyraziłam... Mówiąc karę nie miałam na myśli takiej kary jaką np. daje się dziecku bo było niegrzeczne, chodziło mi bardziej o zmotywowanie do działania, impuls do działania. Po prostu źle to napisałam. Bo jak za 1 razem dosiad i łydki nie działają, za 2 też nie to za 3 trzeba konika ,, zmotywować" palcatem, aby się ruszył i w przyszłości błędu nie powtarzał. O to mi chodziło :) (2014/09/19 20:23)

jestemzlasu


Ravenlocks to jeśli wiesz i mniej więcej sensownie potrafisz wytłumaczyć użycie bata, to po co zadajesz takie pytanie? (2014/09/20 10:50)

Ravenlocks


Bo mimo wszystko mam opory jeżeli chodzi o jego użycie.... Moja instruktorka zawsze na mnie krzyczy, że mam tego bata użyć, a nie ,,głaskać" nim konia. Ja wolę dalej próbować dosiadem aż do skutku... :) (2014/09/21 12:22)

jestemzlasu


A co w takim razie robisz tym dosiadem, co może zostać zastąpione użyciem bata? Bo dotąd wydawało mi się, że bat jest raczej wzmocnieniem łydki.Czyli przykładowo koń nie odpowiada na pomoce do zakłusowania, a ty usiłujesz uzyskać odpowiedź przez co? Jakie działanie dosiadem? (2014/09/21 14:36)

Ravenlocks


O ile wiem aby zakłusować, czy zagalopować używa się nie tylko łydek i bata ale także dosiadu. I to właśnie robię. Używam zarówno dosiadu jak i innych pomocy - łydek. Raczej aż do skutku... Czasami krzyknę ,, kłus" czy ,, hop galop" lub lekko pacnę konia batem i wtedy się posłucha. Ale instruktorka mówi mi, że używam go za lekko... w tym problem, bo ja nie widzę potrzeby silniejszego użycia bata. (2014/09/22 13:43)

jestemzlasu


Użycie jakiejkolwiek pomocy powinno być przede wszystkim skuteczne. Bata również. Poza tym trzeba być konsekwentnym. Bo jeśli raz zadziała się batem w celu uzyskania natychmiastowej odpowiedzi, a innym razem ciśnie konia łydkami aż ten łaskawie zareaguje, bo już mu się to znudzi, to jaki w tym sens?
Usiłuję ustalić w jaki sposób wygląda twoje "działanie dosiadem" w celu pobudzenia konia do ruchu naprzód, ale chyba się to nie uda. (2014/09/22 23:19)

Ravenlocks


A ty wiesz w ogóle co to jest dosiad?? Bo skoro nie wiesz jak wygląda działanie dosiadem to po co się wypowiadasz?
Nie chodziło mi o same działanie dosiadem ale też innymi pomocami - łydki ( ale bez bata ), to chyba oczywiste...
Dziękuję wam za pomoc :) Znalazłam fajną stronę gdzie jest to wszystko wytłumaczone : http://www.konnacafe.pl/starakonna/bat.html (2014/09/24 11:50)

kocham-konie-2004


Palcat jest wzmocnieniem łydki i dosiadu. Jak koń nie słucha np. nie chce zakłusować to znów prubujesz zakłusować, ale z użyciem bata. Nie znaczy to, że konia należy bić. Należy zaczęcić go i zmotywować do ruchu naprzód. (2014/09/26 14:36)

Pegaz12


Spokojnie, dobrze wyszkolonemu koniu nie stanie się krzywda. Ja też miałam pewne opory przed używaniem palcata więc nie martw się. (2014/12/28 01:12)

Mojkondemona


Tzn tak.Palcat zawsze lepiej mieć.Gdy koń NIE reaguje na łydkę, to dobrze go użyć .NIE BIĆ TYLKO POKAZAĆ, MACHNĄĆ !I tyle :D  (2014/12/29 20:35)

Klaczkkaa


U mnie to wygląda mniej więcej tak, że wsiadam na konika z bacikiem, ale zwykle używam go (jeśli już) do obudzenia śpiocha albo jako wzmocnienie łydki. Po prostu ;) (2014/12/30 20:09)

MalwinaL


Ja podczas jazd jeżdżę z długim batem ujeżdżeniowym i zwykle używam go, żeby zachęcić konia do angażowania zadu (jeśli przestaje aktywnie nim pracować, łaskoczę go  w tylne nogi). W celu stosowania go jako kary używam go bardzo żadko. Ma to swoje plusy, ponieważ dla konia bat nie staje się wtedy rutyną (nie przyzwyczaja się do niego) i wie, że w momencie, gdy go użyję zachował się naprawdę źle. Ogólnie jestem przeciwna ciągłemu stosowaniu bata, bo wiem, że większosć błędów wynika z naszej, a nie konia winy. Po drugie, kara musi być wymierzona od razu,a nie np. po 10 s - wtedy koń nie będzie wiedział, za co dostał. 
Zdaję sobie jednak sprawę, że bardzo wiele koni szkółkowych nie reaguje na łydki i tak jak osoby wyżej napisały lepiej czasem użyć bata, niż nieustannie cisnąć łydkami. 

Podsumowując: Bata nalezy używać, ale z rozsądkiem.  (2016/10/23 18:57)

Gorąca piątka