Palce do konia - problem.

/ 2 odpowiedzi
Cześć,Mam pewien problem, chodzi o place do konia. Nie umiem ich trzymać przy bokach konia, jest mi wtedy po prostu strasznie nie wygodnie, spinam się i cały mój dosiad wygląda kiepsko. Kiedy już próbuję jechać z palcami do konia mam wrażenie, że moja pięta jest maksymalnie w górze. Znacie i polecacie jakieś ćwiczenia na to, żeby te palce tak nie "odstawały"? :)  
SrokatyArab


Temat "palców do konia" jest niestety często poruszany przez instruktorów ze złej strony. Sama byłam kiedyś uczona siłowego kierowania palców do wewnątrz poprzez skręcenie kostki, a to zupełnie nie tędy droga. Prawidłowe ułożenie stopy ma wynikać z ułożenia całej nogi, od bioder począwszy, nie tylko zgięcia w kostce, które faktycznie powoduje napięcia i dyskomfort.

Aby nasza noga na całęj długości przylegała do boku konia (ale nie była dociskana!) należy dążyć do jak najbardziej naturalnego ułożenia nóg - takiego jakie mamy stojąc na ziemi. Kiedy staniesz prosto, na równej powierzchni twoje stopy będą ustawione równolegle w stosunku do siebie - i tak też powinno być na koniu. Takie ustawienie nóg zależy jednak od odpowiedniej rotacji uda. Żeby twoja stopa była położona równolegle do boku konia musisz zacząć już od zgięcia w stawie biodrowym, tak żeby cała noga została przekręcona-zrotowana do wewnątrz. Myśl o całej nodze, nie tylko o stopie i pamiętaj by działać na konia wewnętrzną częścią łydki, a nie piętą. Kostka musi być luźna bo inaczej nie opuścisz swobodnie pięty, poddając się sile grawitacji (albo będzie bolało).

Jeśli chodzi o ćwiczenia to polecam dużo jazdy w półsiadzie, ale też w pozycji stojącej, wyprostowanej oraz częste zmiany tychże pozycji. Przykładowo: w kłusie jedziesz na jednej ścianie anglezująć, na następnej półsiadem, następnie stojąc w strzemionach itd. Stanie w strzemionach (prosto, bez pochylania) nie tylko najlepiej ustawia nogę, ale też nieźle ćwiczy równowagę. (2015/03/01 18:38)

domi601


Dziękuję! :D (2015/03/03 15:29)