Piaff

/ 31 odpowiedzi
Witam!

Chciałabym się dowiedzieć jak wykonać piaff na koniu. Co prawda, nie trenuję ujeżdżenia, ale od jakiegoś czasu zaczęłam trenować takie coś jak ustępowanie od lewej łydki czy cofanie. 
Jestem młodym jeźdźcem - jeżdżę konno około 2 lat. Szlifuję również kłus w pełnym siadzie, bo wybija mnie w siodle. 
Chciałabym potrafić choć trochę ujeżdżenia. Ciekawi mnie to. :)
Pozdrawiam
jestemzlasu

A ja chciałabym się dowiedzieć jak wykonać piaff bez konia. (2013/12/14 20:05)

patrycjakonik3

Najpierw musisz poznać podstawy w ujeżdżeniu jak rozluźnienie, podstawienie, rytm, przepuszczalność, akceptacja,wyprostowanie i impuls. Poduczyć się podstawowych figur jak łopatki do wew./zew. , ustępowania, ciągi itp. Aby wykonać piaff trzeba też mieć konia wyszkolonego w takim stopniu, aby mógł zrozumieć Twoje sygnały. Jest to wyższy stopień zebrania.  (2013/12/15 12:04)

sarucha 10

hmmm. Jak chcesz. Tego nie da się konkretnie wytłumaczyć. Zaczyna się od pracy z ziemi, potem na koniu z pomocnikiem. Po pewnym czasie mój koń zaczął robić piaff na odpowiednią komendę głosową. Jednak muszę mu trochę zad podstawić. (2013/12/15 17:19)

sarucha 10

A tak przy okazji. Chcesz zacząć ustępowanie od lewej łydki a prawa to co? Chcesz zacząć naukę cofania, a nie umiesz podstawowych rzeczy? (2013/12/15 17:21)

Shango

@sarucha10 Powiadasz, że Twój siedmioletni koń piaffuje na komendę głosową? Bardzo ciekawe...

Piaff jest bardzo trudnym elementem ujeżdżeniowym wykonywanym na poziomie GP. Wykonanie go wymaga dużego zebrania i niemałych umiejętności zarówno od konia jak i jeźdźca. Przygotowanie wierzchowca do wykonywanie tak skomplikowanych elementów wymaga wielu lat zaawansowanych treningów, a i tak część zwierząt fizycznie nie będzie w stanie takowego chodu wykonać. Od jeźdźca wymaga to jeszcze większej praktyki i niemałego talentu. Poziom do jakiego zaliczany jest piaff i pasaż to najwyższa światowa ranga ujeżdżenia. Niewiele jest już elementów "ponad to". 

@bluepiaff- pozostaw marzenia o piaffie w chmurach i zajmij się czymś bardziej przyziemnym. Jeżeli skupisz się na osiągalnych dla Ciebie celach być może za 10-15 lat, po dziesiątkach tysięcy złotych zainwestowanych w trening i przy masie szczęścia w doborze koni i trenerów uda Ci się dojść do takiego poziomu, kiedy piaff stanie się dla Ciebie częścią codziennego treningu. Życzę Ci tego z całego serca. Na razie jednak zainwestuj w "Akademię jeździecką" Próchniewicza i poczytaj sobie o podstawach ujeżdżenia. Już teraz możesz zacząć pracę w kierunku tej dyscypliny, ale musisz wiedzieć, że wszystkie te wszystkie wymyślne figury o jakich piszesz to tylko "efekt uboczny" i nie one same w sobie są celem, są jedynie ćwiczeniem wzmacniającym i uwydatniającym podstawowe elementy treningu konia (takt, rozluźnienie, kontakt, impuls, wyprostowanie, zebranie), a wykonywanie ustępowań i innych ma na celu pokazanie jak dobrze są one opanowane. Dowiedz się więc najpierw czym jest ujeżdżenie zanim zdecydujesz się na pójście w tym kierunku. (2013/12/15 20:52)

jestemzlasu

saucha 10 pokaż filmik z tego piaffu albo chociaż zdjęcie, nie daj się prosić. Bardzo ciekawi mnie piaff z niepodstawionym zadem. (2013/12/15 22:38)

koniki

Po dwóch latach (jeśli nie masz zajebistego trenera co cię w dwa lata nauczy wszystkiego) to możesz pomarzyć o piaffie. Zajmij się kłusem ćwiczebnym bo bez niego daleko nie zajedziesz w tym swoim ujeżdżeniu (y) (2013/12/16 15:05)

jestemzlasu

sarucha 10 nauczyłaś konia "człapać zadem" i piszesz, że wykonuje piaff? Haha... Mimo wszystko bardzo chętnie zobaczyłabym to ćwiczenie ujeżdżeniowe. (2013/12/16 20:16)

sarucha 10

sarucha 10 nauczyłaś konia "człapać zadem" i piszesz, że wykonuje piaff? Haha... Mimo wszystko bardzo chętnie zobaczyłabym to ćwiczenie ujeżdżeniowe.

To Hiszpańska szkoła jazdy. (2013/12/17 11:09)

jestemzlasu

Co? Człapanie zadem? Nie podstawionym w dodatku? W której części Hiszpanii uczą takich figur?Pokaż, pokaż. Nie wstydź się. (2013/12/17 16:32)

Shango

@sarucha10 Hiszpańska Wyższa Szkoła Jazdy obejmuje najtrudniejsze opracowane do tej pory elementy jeździectwa. Uprawiający ją ludzie to światowa elita ujeżdżenia i najwybitniejsi z jeźdźców, dosiadający wierzchowców z czołówki listy najlepszych koni na świecie. Choćby krótki staż w którejś z hiszpańskich/austriackich akademii haute ecole jest zwięczeniem wielu lat morderczych treningów i największym wyróżnieniem dla jeźdźca. Osoby bardzo dobre nie mają wstępu na czworoboki szkoleniowe, dostają się tam tylko wybitni,a i tak dopiero najlepsi z nich doznają zaszczytu jazdy na koniach reprezentacyjnych. Reszta sprząta kupy... To, co powstaje podczas współpracy z koniem w ramach tego stylu jest przez wielu nazywane SZTUKĄ.

Proszę Ciebie abyś okazała szacunek dla wysiłku i poświęcenia ludzi uprawiających tę dyscyplinę i ich wierzchowców i nie przyrównywała dreptania w miejscu z efektami ich pracy całego życia. (2013/12/17 21:02)

sarucha 10

Nauczyłam mojego konia piaffu po przeczytaniu pewnego artykułu. (2013/12/18 13:22)

SrokatyArab

Skoro jesteś tak pewna swego to udowodnij wszystkim. Inaczej nikt ci nie uwierzy. (2013/12/18 15:15)

SrokatyArab

Do ciebie. Po prostu piaff jest na tyle trudnym elementem, że wszyscy mają spore wątpliwości co do tego, że mówisz prawdę. Ale może jednak nas zaskoczysz. (2013/12/18 20:29)

sarucha 10

Piaff na moim koniu wykonuje instruktorka (2013/12/19 09:58)

jestemzlasu

Hahaha... no tak. Nie piaff tylko człapanie zadem, nie ty tylko instruktorka, zaraz wyjdzie, że nie twój koń tylko Totilas albo Valegro. A w Moskwie na Placu Czerwonym rozdają samochody...
Ale jeśli instruktorka robi, to tym łatwiej zrobisz jej zdjęcie albo nakręcisz filmik. (2013/12/19 18:52)

SrokatyArab

Malinoowa przestań zaśmiecać wszystkie wątki zupełnie nie związane z tematem prośbami o wypełnienie ankiety. Naruszenie już zostało zgłoszone. (2013/12/19 20:49)

sarucha 10

Dobra. To było tak. Znalazłam artykuł i poprosiłam moją instruktorkę żebyśmy zaczęły ćwiczyć piaff z moim koniem. Ja nauczyłam ją z ziemi a instruktorka z siodła. (2013/12/20 13:46)

sroczka

To wpadnijcie też do mnie, proszę! Chętnie zobaczę jak moje młodziaki robią piaff. (2013/12/21 17:53)

sarucha 10

Drugi koń nie jest młodziakiem bo ma 12 lat, więc.... (2013/12/22 11:36)

zorkana

hahaha !ale się pogrążasz sarucha 10, ile Ty masz lat dziewczyno ? bo z Twoich postów to przebija pewność siebie i całkowity brak pokory właściwy dla 14-latków ;-) ... którym udało się nauczyć swojego konia piaffu , z ziemi , i to na komendę głosową ..... (2013/12/26 16:40)

Gorąca piątka