Podawanie nóg

/ 2 odpowiedzi

• konto usunięte

Jak nauczyć 1.5 roczną klaczkę podawania kopyt do czyszczenia?
SrokatyArab

To ta sama klacz, która nie umie chodzić na uwiązie? Tak to jest, jak osoba nie mająca pojecia o pojęciu kupuje konia i to w dodatku niewychowanego młodziaka. Tylko patrzeć aż pojawią się wpisy "pomocy, moja klacz ma mnie gdzieś, gryzie, kopie, ucieka itd.". Można jednak temu zapobiec prosząc odpowiednią osobę (dorosłą i doświadczoną w pracy z młodymi końmi) o pomoc, lub oddać na wychowanie do czasu zajeżdżenia.
Nie rozumiem trzymania koni (a zwłaszcza tak młodych) przez osoby, które nie mają pojęcia jak się nimi zajmować, postaram się jednak pomóc w sprawie nóg.
 Przede wszystkim nogi próbujemy podnosić cierpliwie i stopniowo, przejeżdżając dłonią wzdłuż tylnej linii nogi, od góry, uciskając lekko nadpęcie, chwaląc konia za każdą pozytywna reakcję. Za oderwanie nogi od ziemi nagroda (nagroda to nie tylko smakołyki, ale także zostawienie konia w spokoju - jeśli zareaguje prawidłowo to więcej go nie męczysz). Staraj się to robić krótko, a często - w boksie, na padoku, przy wprowadzaniu i wyprowadzaniu ze stajni. Jeśli klacz jest agresywna, próbuje kopać, lepiej sama się za to nie zabieraj. (2014/12/14 19:54)

użytkownik41841

Dzięki za pomoc. Postąpiłam z wcześniejszymi radami i kontaktuje się z moim sąsiadem który hoduje konie. Wiele mi pomógł na uwiązie klacz chodzi coraz lepiej. Na jutro umówiłam się z nim właśnie na naukę podawania nóg i chciałam się wcześniej mniej więcej zoriętować o co chodzi. ;) (2014/12/14 21:01)