Półparada

/ 4 odpowiedzi
Na którejś jeździe, w innej stadninie pani użyła słowa 'pół parada' następnie wytłumaczyła mi jak jej się używa ale nie do końca usłyszałam. Szukałam też w sieci lecz dowiedziałam się, że jestem dość niekumata i nie rozumiem. Zadanie dla odważnego krótko wyjaśnić mi w jednym  zdaniu 'po co jest', a dalej opisać szczegółowo krok po kroku 'jak się jej używa'. Dziękuje wszystki, którzy podejmą się tego zadania.
Kaja01

Postaram Ci się to wytłumaczyć wystarczająco zrozumiale. :-D Półparada to zamknięcie wszystkich pomocy jeździeckich w jednym momencie. Pomoce jeździeckie=łydki, dosiad, ręce. Należy zrobić to delikatnie i niemal niezauważalnie dla obserwatora. Używa się tego np. przy zatrzymaniu, aby koń podstawił zad i równo stanął. Lub przy skoku, by koń zaangażował zad, nie pędził ale żeby miał z czego skoczyć. W zależności od tego czego oczekujesz od konia jednej pomocy używasz wyraźniej, a innej delikatniej. Półparadą zwracasz na siebie uwagę i uprzedzasz konia przed czymś co zaraz ma się wydarzyć np. zmianie chodu. Umiejętność poprawnego wykonania półparady na pewno bardzo Ci się przyda.

Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłam.

(2014/06/15 17:28)

mojekoniki

dziękuje pomogłas nawet bardzo wszystko teraz rozumiem

Postaram Ci się to wytłumaczyć wystarczająco zrozumiale. :-D Półparada to zamknięcie wszystkich pomocy jeździeckich w jednym momencie. Pomoce jeździeckie=łydki, dosiad, ręce. Należy zrobić to delikatnie i niemal niezauważalnie dla obserwatora. Używa się tego np. przy zatrzymaniu, aby koń podstawił zad i równo stanął. Lub przy skoku, by koń zaangażował zad, nie pędził ale żeby miał z czego skoczyć. W zależności od tego czego oczekujesz od konia jednej pomocy używasz wyraźniej, a innej delikatniej. Półparadą zwracasz na siebie uwagę i uprzedzasz konia przed czymś co zaraz ma się wydarzyć np. zmianie chodu. Umiejętność poprawnego wykonania półparady na pewno bardzo Ci się przyda.

Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłam.

(2014/06/15 18:09)

SrokatyArab

Jedno "ale". Przy zatrzymaniu jest po prostu parada, nie półparada. Natomiast przy wszystkich innych przejściach między chodami jak najbardziej używamy półparady. (2014/06/15 19:11)

koniarka13

Półparada to zamknięcie wszystkich pomocy jeździeckich.Łydki,bata...Używasz półparady gdy chcesz przejść np.w wolniejszy chód.Wtedy rezygnujesz ze wszystkich pomocy jeździeckich i siadasz mocniej w siodle. (2014/06/26 09:24)