Pomocy nie wiem jakiego konia wybrać do skoków!!

/ 5 odpowiedzi
Chcę uczestniczyć w zawodach(skoki przez przeszkody) ale nie wiem jakiego kuca kupić.Kuc musi być średniej wysokości ale żeby dobrze skakał. Nie wiem jaka rasa pasuje do mojego opisu. Proszę pomóżcie Mi!!!!!! 
Honeonna

Po raz kolejny na forum wyjaśniam, że jeśli przyjmiesz obszar poszukiwań wśród ras normalnie hodowanych do danego sportu, to dokładna rasa nie ma znaczenia. To, czy kupisz kuca zarejestrowanego jako Connemara, czy walijskiego, czy niemieckiego wierzchowego, czy felińskiego, czy arabokonika, czy w ogóle kuca bez rasy, a tylko wpisanego do rejestru, nie ma absolutnie żadnego wpływu na to, czy ten Twój, konkretny kuc będzie lepszy czy gorszy. Nie ma sensu kierować się wpisem do księgi, tylko trzeba spojrzeć na konia, którego masz przed sobą. Przykład: masz do wyboru kuca walijskiego skaczącego jak łamaga, a obok kuca felińskiego skaczącego dobrze. Chociaż generalnie na najwyższym poziomie kuce walijskie są dużo lepsze jako całość, to w tym wypadku znacznie lepiej wybrać naszego felińskiego.

Podsumowując, do Twojego opisu pasuje wielka liczba ras. Jeśli tylko postanowisz wybierać z tych sportowych, nie ma znaczenia, jaka ona dokładnie będzie. Wśród koników polskich, hucułów, haflingerów, fiordów itp. też mogą się zdarzyć jednostki z talentem do skoków, ale jest mniejsze prawdopodobieństwo niż choćby w kucach Connemara. Jeśli jednak spotkasz sympatycznego kn/hucuła/NN połykającego przeszkody, w niezłym zdrowiu, dobrze ujeżdżonego i jeszcze na sprzedaż, to kupuj i nie przejmuj się, że jest konikiem polskim/czym tam jeszcze i że rasa jako ogół jest jakaś tam. Nie jeździsz na rasie, tylko na koniu. Rasa to tylko wskazówka, czego można się najczęściej spodziewać. Nie wisi nad koniem i nie gwarantuje ani sukcesu, ani porażki. (2015/04/01 12:13)

ali32177

Dziękuje Ci bardzo  (2015/04/01 13:15)

1106

Hoduję Konie Islandzkie  to wspaniali skoczkowie - odbywają się co rocznie  mistrzostwa świata w skokach na koniach islandzkich (2015/04/03 12:00)

jestemzlasu

Jeśli jakieś konie mają mistrzostwa w danej dyscyplinie tylko dla swojej rasy, to zazwyczaj znaczy, że są za cienkie, żeby rywalizować z innymi rasami.Araby mają własne mistrzostwa w ujeżdżeniu i skokach, ale już nie w rajdach. Dlaczego? Bo w rajdach są dobre.Islandczyki są może dobre w wielu rzeczach, ale skoki to nie jest ich przeznaczenie. (2015/04/03 19:37)

Honeonna

Nie ma co walczyć z naturą. To znaczy, da się, ale z gorszym efektem, który przychodzi trudniej niż gdyby postępować z nią zgodnie. I właśnie dlatego jeśli ktoś chce, to niech szkoli typowego islandera do skoków, why not, tylko niech będzie przygotowany na to, że ten koń nigdy nie dojdzie wyżej niż do pewnego poziomu i że doprowadzenie go nawet tam będzie kosztowało więcej wysiłku niż przy koniu wyhodowanym do tego. Może komuś ten możliwy poziom wystarczy, wtedy fajnie. Może ktoś lubi konie islandzkie i chce akurat z nimi osiągnąć jak najwięcej, i też fajnie, ja się kiedyś będę użerać z ujeżdżeniem na arabie, rozumiem to. Jeśli jednak ktoś wyraźnie chce skakać poważniej i startować w zawodach, to nie ma co się  pakować ani w araba, ani w islandera, ani tak samo w niezrównoważonego kuca wyciągniętego z szopy i z każdą nogą inną. Jeśli akurat zdarzy się całkiem dobry islander do skoków (pewnie takie są), to jego cena prawie na pewno dorówna cenie dobrego kuca, którego przeznaczeniem od urodzenia był ten sport. (2015/04/04 01:02)

Gorąca piątka