pomocy

/ 1 odpowiedzi
witam
mam maly problem, mianowicie dostalem przypadkowo konia pod opieke 
wlasciciel konia jest w szpitalu, i poproszono mnie aby czasami do niego zajzec
ale nie dostalem jakis konkretnych wskazowek
ogolnie rzadko kiedy widzialem by ktos do niego zagladal czesciej niz raz na tydzien, czasami rzadziej
kon jest na wolnym wybiegu, niestety zamknietym wiec jakos specjalnie podejsc nie moge 
na wybiegu ma wanne na wode ale jest ona bardzo brudna 
od osob trzecich dowiedzialem sie ze kon musi miec czysta wode do picia wiec staram sie mu ja dostarczac tak czesto jak tylko moge 
w wiaderku
i tu potrzebuje paru wskazowek 
ile litrow kon potrzebuje dziennie do picia?
jezeli jest na wolnym wybiegu to czy powinien dostawac jakies pasze?(nigdy nie widzialem zeby byl jakos specjalnie karmiony)
prawie codziennie dostaje 2-3 marchewki (kiedys dawalem tez jabko ale wyczytalem ze to nie jest odpowiednie)
co z chigiena? czy trzeba go jakos myc? na oczach siada mu mnostwo much czy to normalne?
i ogolnie prosze o udzieleni mi paru madrych wskazowek
tomenicus

Ok. Po kolei. Jeżeli ów wolny wybieg jest duży, (jakieś 5 arów minimum) i dobrze porośnięty trawą, to dokarmiać jakoś specjalnie nie trzeba. trawa soczysta i zielona jest najlepszym pokarmem dla konia. Marchewki to uzupełniacz witamin i nie szkodzi mu je dawać, najlepiej z ręki, żeby koń Cię lubił i trochę ci ufał. Z wodą jest problem, bo najlepsza jest świeża woda do picia, w postaci strumyków, czy czegoś takiego. woda w wannie to pewno w chwili obecnej siedlisko glonów i bakterii, i pewnie koń jej nie pije. Ile mu potrzeba? ile chce... po prostu sugeruję, żebyś kupił 20-litrowy kaster w Castodramacie, koszt 18zł, i dowoził mu raz na dzień w baniaczkach 20 litrów, trzy do kastra a 1 do wiaderka i poisz konia. następnego dnia kontrolujesz ile wypił, dolewasz świeżej wody itd. możesz też wylać wszystko i w ogóle dać świeżej. jak koń nie pracuje to tyle wody nie będzie pił. co do higieny: muchy to utrapienie koni, ale sprawdź, czy nie ma zaropiałych mocno oczu, jeżeli tak to gąbeczka z wodą. weż plastikową szczotkę i rozczesz sierść ze sklejek (taka zaschnięta plama potu brudu i sierści - łatwa do rozczesania. na nogach czasem ma takie jakby narośla, nie ruszać. obejrzyj mu pachwiny i usuń kleszcze. Najgorsze, że koń jest na tym wybiegu sam. Koń to stadne zwierze i właściciel robi mu krzywde, ze nie ma nawet kozy albo szetlanda do towarzystwa. (2017/07/12 09:14)