Problem Z Agresją Klaczy.

/ 6 odpowiedzi
Witam,
Od Ponad  Roku Jestem Posiadaczką 3,5 Letniej Klaczki Konika Polskiego. Moim Problemem Jest Jej Agresja. Gdy Wchodzę Do Boksu Klacz Od Razu Daje Uszy Do Tyłu. Na Padoku Nie Raz W Ciągu Dnia Zdarza Się Że Rzuca Się Na Mnie Z Zębami I Kopytami. Kilka Razy Mnie Ugryzła.. Gdy Stoję Obok Niej (Np Czyszczę Ją) Ciągle Mnie Podgryza.  Te Problemy Nie Były Od Początku. Pojawiły Się Wtedy Gdy Zaczęłam Ją Lonżować..Czegoś Od Niej Wymagać.Co Mam Robić? Do Kogo Oprócz Was Się Zwrócić? Jak Mam Z Nią Pracować? Jak To Zniwelować?
Dzięki Za Odpowiedzi :)
paulina-jadach

Na pewno porozmawiaj z jakąś osobą która zajmuje się końmi. Ona zachowuje się tak ponieważ zobaczyła że ona rządzi ty jej dajesz rządzić i ona to wykorzystuje. Pokaż jej kto tu rządzi. Spróbuj dać jej wycisk najpierw na lonży a potem weź w teren i ją zmęcz to może zrozumie kto rządzi.  (2014/11/12 14:51)

Hrenna

Palina-jadach, Twoje mądrości tutaj nic pomogą, taka prawda. Jedyne, co z Twojego rozumowania i sposobu koń zrozumie, to to, że jeszcze bardziej Cię nie lubi, bo męczysz. Danie jej takiego wycisku niewiele da, a wręcz może nawet i pogorszyć sytuajce.
Luiza, czy wcześniej czegos od niej wymagałaś? Czy jest ona już zajeżdżona? (bo wydaje mi się, że nie). Przemyśl swoje zachowanie, czym mogłaś doprowadzić do takiej sytuacji, bo od samego lonżowania takie rzeczy się nie dzieją. Najpierw przemyśl, przeanalizuj, dojdź do tego co spowodowało takie zachowanie, a potem je zniweluj. Przede wszystkim nie pozwalamy na takie zachowanie. Nie ma przytulania, wchodzenia w Twoją przestrzeń osobistą. Zrób aż nadto swojej przestrzeni i nie pozwalaj klaczy jej wgl przekraczać. Jak widzisz, że chce ugryź, ostrzeż ją stanowczym głosem, jeżeli to nie poskudkuje - oddaj, w jakikolwiek sposób, możesz jak na moje nawet też ją ugyźć. Bo jak na razie to ona Tb pomiata i rządzi. Powodzenia i pozdrawiam :) (2014/11/12 17:21)

jestemzlasu

bARDZO pODOBA mI sIĘ tEN sPOSÓB pISANIA. oD rAZU cZUĆ pOWAGĘ pROBLEMU.

paulina-jadach świetna rada. 3,5-latce dać "wycisk" na lonży, a potem jeszcze w terenie. A jak nie zrozumie, to może jeszcze do pługa i zaorać parę hektarów? Wtedy nawet jak dalej nie zrozumie, to nie da rady się stawiać.
Luiza, nie ma innego wyjścia, jak zwrócić się do osoby doświadczonej - w realu, nie internecie, przez internet nikt ci nie wytłumaczy skutecznie jak wychować konia. Rozważ oddanie konia do zajeżdżenia, bo na razie wychowujesz potwora, który może nieciekawie skończyć. (2014/11/12 21:04)

fryzka112

Ja stawiam na metody naturalne Join-Up czyli porozumienie z koniem. Jak to ci się uda to zobaczy że ty rządzisz i będzie cie szanowała, uzna cie po prostu z przewodniczkę. Poczytaj sobie o Join-Up na pewno pomoże. Tylko ty musisz to zrobić bo jeśli ktoś inny to zrobi za ciebie to dla niego będzie posłuszna a dla ciebie taka jak wcześniej. Ja to wypróbowałam na ogierze i działa!!! Może się tak wydawać ale to nie jest żadna magia. (2014/11/14 21:03)

Kilimka1

Join-up to złoty starzał na wszelakie bolączki układów ludzko- końskich, ale jest jedno ale.. aby go skutecznie przeprowadzić samemu trzeba panować nad swymi emocjami do tego podpierać się już wcześniej zdobytą wiedzą / absolutnie nie w necie/ plus mieć tzw wyczucie chwili i psychiki końskiej, a tego nie nabywa się w necie tylko w realnej rzeczywistości przez lata jakie natrze się swoim nosem oraz pomocy mądrzejszych od siebie.  Reasumując: join-up wskazane aby przeprowadził ktoś kto ma kilka lat czynnego obcowania z końmi na swym koncie, a nie na zasadzie, że dostał konia gotowego do rączki, no..umie osiodłać :) wsadził pupsko, poklepał i oddał konika / sprzęt ;) / w odpowiednie ręce i mówi, że ma kontakt z końmi i umie jeździć :)  Bo join-up poparty takim jak wyżej ,,doświadczeniem"  to jak dać brzytwę dziecku.. błąd w sztuce postawy ciała może pokazać koniowi drogę jak totalnie załatwić problem ludzki ;) (2014/11/18 18:26)

fryzka112

paulina-jadach Twoja rada jest totalnie głupia. Nie uczy się koni takimi metodami tu potrzeba doświadczenia a nie agresji to jest bez sensu bo to jeszcze bardziej pogrąży klacz w strachu i agresja się nasili. Szkoda konia bo mógłby być z niej super koń a jeśli ktoś cię posłuchał to zepsuje konia. Pokazać swoja dominacje można w join-up anie przez przemęczanie zwierzęcia. Powtarzam to głupota co napisałaś. NIECH NIKT NIE WAŻY SIĘ TEGO SŁUCHAĆ!!! (2014/11/21 20:58)