Problem z biegunką

/ 5 odpowiedzi
Piszę, bo może ktoś spotkał sie z czymś takim, a ja już nie wiem co robic.
Główne objawy to biegunka i to, że klacz bardzo mało je (mniej więcej 1/4 tego, co zawsze). Owies je, natomiast siana własnie trochę. Był weterynarz, dał jej antybiotyk który miał zabić bakterie. Niestety nic to nie dało. Dostała tak kolejno w sumie 3 antybiotyki, żaden nie zadziałał. W związku z tym weterynarz wyeliminował opcje, że choroba jest od jakichkolwiek bakterii, nie może byc także od czegos co zjadła i jej zaszkodziło - bo antybiotyk by zadziałał. Dziś dostała kroplowkę z glukozą na wzmocnienie i zalecone siemie lniane. I do wtorku mamy poczekać, bo nie mozna na razie jej podac kolejnego leku. Ale nie wiadomo co jej jest. Słabnie, to widać po niej. Trwa to już w sumie półtora tygodnia, zanim to się zaczęło przez 3 miesiące była ze stadem na łące (reszcie koni nic nie dolega)
Nie wiem, czy to może mieć znaczenie, ale przez 3 ostatnie lata klacz raz poroniła i raz urodziła źrebaka który natychmiast zmarł. Może to być odzielna kwestia, ale może ma coś wspólnego..
Jeśli ktoś ma jakiś pomysl to będziemy wdzięczni  :)
MalwinaL

Hmmm...wydaje mi się, że poronienie nie ma nic wspólnego z biegunką - ale nie jestem weterynarzem, więc nie chcę Cię okłamać. 
Radziłabym się zasatnowić nad paroma kwestiami
- czy odrobaczasz swojego konia (raz na pół roku)? 
- czy inne konie w stajni mają ten sam problem?
- czym żywisz i poisz swojego konia?
- ile lat ma Twój koń? (młody/stary)
- jeśli biegunka nie będzie przechodzić, radzę zrobić USG - żeby wykluczyć nowotwór
- pomyśl o biegunce jako o skutku  jakieś innej choroby (lub stresu); http://www.anmedin.com/pl/147.html - tutaj na tej stronie masz przykłady chorób, które powodują biegunkę

Piszesz też, że koń mało je. Powody niejedzenia u koni mogą być różne. Bardzo szczegółowo opisano to tutaj: https://konzdrowyjak.com.pl/dlaczego-moj-kon-nie-chce-jesc/ 

Na stronie http://www.fermowo.pl/pytanie-do-lekarza-weterynarii-f-5.html możesz bezpłatknie napisać pytanie do weterynarza specjalizującego się w leczeniu koni i bydła. 

Życzę jak najwięcej zdrowia dla klaczy i pozdrawiam serdecznie,
Malwina (2016/11/19 19:05)

ania99

Dziękuję za odpowiedź :)
Co do pytań:
*klacz jest odrobaczana regularnie,
*z resztą koni wszystko jest w porządku,
*woda jest czysta, z poideł, konie od wakacji stoją na łące - więc jedzą wszystkie to samo, ale też weterynarz wykluczył jedzenie jako przyczynę
*klacz ma 13 lat
*jako skutek innej choroby rozważałam właśnie te poronienia, dziękuję za linka ;) (2016/11/20 17:52)

MalwinaL

Wszystko zaczęło mi się układać w całość - strona http://www.konieirumaki.pl/pl/biegunki-u-koni jest święta!!!! 
Wydaje mi się, że problem może wynikać ze złego uzębienia. Klacz mało je, bo bolą ją zęby, a niestrawione kawałki paszy (źle pogryzione, przez co był problem z ich strawieniem) mogą powodować biegunkę. Radzę porozmawiać o tym z wetem.  (2016/11/20 18:33)

Tawaczin

dziwna sprawa, a co z pasożytami? była odrobaczana? jeśli jednak to nie kwestia pasożtów, to może warto sięgnąć po ziołowe środki na zapobiegające biegunce, wiem z doświadczenia, że konie bardzo łatwo zjadają i wypijają ziołowe napary (ja podawałam koniowi zioła przy przeziębieniu + antybiotyk) napewno nie zaszkodzą, a może akurat jej przejdzie podobno bardzo skuteczne jest kłącze pięciornika. Wiesz, że przyczyną biegunki mogą być również wirusy, a na te już antybiotyk nie pomoże. Wet. robi swoje, ale zazwyczaj nie wspomina nic o ziołowych metodach leczenia, a bywa, że te są bardzo skuteczne. Myślę, że powinnaść spróbować wszystkich opcji, aby ulżyć konikowi w dolegliwościach. Powodzenia. (2016/12/01 12:53)

Kniejja

Odrobaczyć lepszy środkiem jak equest pramox. 30 tabletek dziennie węgla - kupisz w aptece + probiotyk EM15 (dostaniesz prawie w każdym jeździeckim). Biegunka może być od trawy,od stresu,od zmiany musli. Dodatkowo witaminy i elektolity na wzmocnienie. Po 2 tygodniach będzie spokój.  (2016/12/06 10:41)