Problemy wieku źrebięcego

/ 1 odpowiedzi
Mam półroczną klacz. Bardzo szybko rośnie. Jej przednie (tylne zresztą też) kończyny są niemalże proste. Widać to bardzo w stawach pęcinowych. Chciałabym, żeby ciut "usiadła" na tych stawach. Słyszałam kiedyś o źrebaku, który miał podobny problem i nadgarstki "wypchnął " do przodu. Boję się, że coś takiego może ją spotkać :( Mam podawać jej jakieś suplementy - jakie??? Proszę pilnie o jak najwięcej informacji na temat tych komplikacji.

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

załóż konto zaloguj się

Equus

nie ma suplementów korygujących wady postawy! mogą one powstawać na wskutek niedoborów, ale samym uzupełnieniem diety w niedoborowe składniki nie wyleczysz swojego konia. należy pamiętać, że większość WIDOCZNYCH objawów niedoboru, wychodzi dopiero po dłuższym czasie jego występowania - zwykłe uzupełnienie dawek pokarmowych preparatami, nie spowoduje nagłego cofnięcia się zmian anatomicznych.

masz jakieś zdjęcie? 

trudno mi ocenić, nie widząc jak wygląda Twoja sytuacja, ale prawdopodobnie powinnaś skontaktować się z lekarzem weterynarii - źrebięta bardzo dobrze wychodzą z tego rodzaju wad postawy za pomocą odpowiednich ćwiczeń rozciągających (w przypadku Twojego źrebięcia - mięśni i ścięgien zginaczy stawu pęcinowego, koronowego i kopytowego) i specjalnej korekcji kopyt.

im dłużej będziesz zwlekała, tym trudniej będzie doprowadzić do unormowania postawy i dłużej to zajmie czasu, a więc i koszta będą wyższe! szczudłowatość nadmiernie obciąża stawy, kości i samą puszkę kopytową, co może prowadzić do jeszcze poważniejszych urazów wtórnych. sama możesz co najwyżej masować tylną część kończyn i rozciągać je pociągając kończyny do przodu; zapewnij źrebakowi codziennych ruch i pełnowartościowe jedzenie (najlepiej jakieś specjalną paszę dla źrebiąt w tym wieku, która ma wszystko już odpowiednio zbilansowane np. Pavo Podo Start lub suplement Pavo Podo Care [te akurat znam]).

fragment artykułu wyszukanego na szybko:

"Przykurcze nabyte pojawiają się u nieco starszych źrebiąt w wieku od 6 tygodni do 8 miesięcy. Powstają one w wyniku intensywnego wzrostu źrebiąt, przy jednocześnie niedostatecznym tempie wydłużania się więzadeł oraz ścięgien. Ta dysproporcja często jest wynikiem niewłaściwego żywienia, tj. gdy źrebię otrzymuje głównie pasze wysokoenergetyczne ubogie w składniki mineralne i witaminy, przy jednocześnie niewystarczającej podaży białka. Może zdarzyć się również przykurcz spowodowany nierównomiernym obciążaniem kończyn, kiedy to zwierzę na skutek jakiegoś urazu (np. rany strzałki) nie opiera w pełni jednej nogi o podłoże, chociaż takie zjawisko nie jest zbyt częste. Dodatkowo nie wyklucza się też predyspozycji genetycznych." (2014/01/14 20:32)