przejście na kantar sznurkowy

/ 5 odpowiedzi
Czy macie jakieś doświadczenia z jazdą na kantarze sznurkowym? W jaki sposób przechodziliście z ogłowia z wędzidłem na kantar? Czy są jakieś etapy tego, czy od razu zakładaliście kantar?i jeszcze... na co trzeba uważać?
koniarka13


Kantarek sznurkowy nie jest do końca bezpieczny.Za ostre jego użycie może spowodować obtarcia,dyskomfort u konia.Kantar ten nie porani dziąseł tak,jak wędzidło.Kantarek staje się niebezpieczny,gdy konik o coś zahaczy,zaplącze się.Zaletą kantarka jest wytrzymałość,to,że jeden pasuje na wiele koni.Wadą jest brak wiedzy ludzi jak się używa kantarka.
(2014/06/26 15:41)

koniarka13


kantarek3.jpg<________Dobry kantar sznurkowy (2014/06/26 15:42)

ozehowa


Polecam na początek trochę się dokształcić http://quantanamera.com/kantarek-sznurkowy-samo-dobro-dla-konika/ (2014/06/27 10:05)

Hrenna


Przede wszystkim koń powinien byc dobrze ujeżdżony. Powinien w dużym stopniu rozumieć i wykonywać sygnały dawane przez sam dosiad, bo zakładają kantar sznurkowy w zasadzie nie masz żadnej kontroli, nie skręcisz tak jak z oglowiem z wędzidłem, możesz ew. konia delikatnie nakierować. Więc najpierw porządnie ujeżdżony koń, który chodzi głównie od dosiadu, a potem dopiero powolne wkraczanie kantara sznurkowego, oczywiście nie od razu, kantar sznurkowy, i jazda całą godzinę, galopy itd, tylko na spokojnie. Np, na samo rozstępowanie zdjąć ogłowie, założyć kantar,o czywiście dwa uwiązy robiące za wodze, i rozstępowanie na kantarze, potem powoli, jeżeli koń się słucha to zacząć kłus, itd... Nic na hura, bo można się ostro przeliczyć. (2014/06/27 11:08)

chocco


Zanim rozpocznie się jazdę na kantarze sznurkowym należy rozpocząć z koniem pracę z ziemi metodami naturalnymi (zakładając do tego tenże właśnie kantar). Na temat metod naturalnej pracy z koniem wiele teraz jest w internecie - wejdź np. na stronkę JNBT i poczytaj artykuły, a jeśli bardzo Cię to interesuje, to na pewno warto wziąć udział w szkoleniach jakie organizuje JNBT lub inni trenerzy (ostatnio chociażby był w Polsce Joe Turner, który na szkoleniach prezentował swoje metody).
Co do samej jazdy na kantarku sznurkowym: na pewno powinno się mieć już opanowane jakieś minimum umiejętności jeździeckich, by taką jazdę rozpocząć, żeby koniowi i sobie krzywdy nie zrobić. Kantara na początek nie polecam robić samemu, lepiej kupić w sprawdzonym sklepie lub od osoby, która takich kantarów już sporo wykonała i zna się na rzeczy, bo rodzaj i grubość linki ma duże znaczenie, a wykonanie węzłów nie może być przypadkowe, gdyż każdy z nich pełni ważną funkcję podczas późniejszej pracy z koniem.
Mając konia odpowiednio przygotowanego z ziemi, zapewniamy sobie i jemu bezpieczeństwo podczas wsiadania na samym kantarze. Ćwiczenia z ziemi nie są trudne,i na pewno budują większą więź jeźdźca i konia, a przede wszystkim mają za zadanie wypracować u naszych koni zaufanie i szacunek do człowieka. Gorąco polecam zagłębienie się w temat, bo jazda na kantarze sznurkowym to nie sama jazda, ale odpowiednia relacja z naszym koniem :) (2014/07/01 13:48)

Gorąca piątka