Pustynia Błędowska - "Polska Sahara"

/ 1 odpowiedzi
Witam serdecznie! Zapraszam do przeczytania krótkiego tekstu o naszej rodzimej Saharze, która jest świetnym miejscem do uprawiania turystyki konnej :)

Pustynia Błędowska - "Polska Sahara"

Na obszarze malowniczej gminy Klucze, znajduje się największy w Polsce obszar lotnych piasków, o powierzchni 32 km2, który zwany jest Polską Saharą. Pustynia Błędowska mierzy prawie 10 km długości, a miejscami nawet 4 km szerokości. Z zachodu na wschód, przez naszą krajową Saharę przepływa rzeka Biała Przemsza, która bierze swój początek na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.
Image

Pustynia Błędowska jest atrakcyjnym terenem wędrówek pieszych. Najpopularniejszym szlakiem jest żółty Szlak Pustynny, na trasie którego można spotkać wiele chronionych i endemicznych gatunków flory i fauny. Przez Polską Saharę przebiega również szlak jeździecki - „Transjurajski Szlak Konny”, który cieszy się bardzo dużą popularnością wśród miłośników jazdy konnej. Pustynia Błędowska wpisała się również do historii polskiej kinematografii – sceny pustynne w ekranizacji „Faraona” Bolesława Prusa, zostały nakręcone między innymi w scenerii Polskiej Sahary.

Surowy obszar pustynny, już na początku XX wieku służył jako poligon. Do dziś na terenie Pustyni Błędowskiej zachowały się trzy bunkry, a także sporo niewypałów. W związku z tym, ze względu na trwające prace saperskie, do końca 2013 roku, południowa część Polskiej Sahary jest zamknięta dla turystów.

Więcej informacji turystycznych i ciekawostek, a także legenda powstania Pustyni Błędowskiej dostępna jest na łamach międzynarodowego portalu Regio4trip.eu, na który serdecznie zapraszam :)

Już jutro na oficjalnej stronie w serwisie Facebook, rusza konkurs z cennymi nagrodami! Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału. Więcej informacji na www.facebook.com/Regio4trip

Image
nancy


Nie wiedziałam o Polskiej Saharze. Wstyd;) (2012/08/01 22:55)

Gorąca piątka