"Raczkujący emeryci" - czyli początki jazdy konnej w wieku 25+

/ 25 odpowiedzi / 3 zdjęć

Cześć.

 

Jakiś czas temu (będzie z 14 m-cy)  zacząłem jeździć konno. Tak na spróbowanie, czy mnie wciągnie. I wciągnęło. Powoli zaczynam uczyć się skoków, mam jakieś tam zalety, robię błędy. Jak każdy.

 

Gdy pierwszy raz w życiu usiadłem w siodle (a było to te 14 m-cy temu) uderzyły mnie dwie rzeczy. Pierwsza, to jak mało facetów jeździ konno. I to w kraju husarsko-ułańskim ;-) Druga rzecz to: jaki ja jestem stary! Wiadomo, że zaczynając uprawiać jakikolwiek sport mając 35 lat (bo tyle właśnie mam) będzie się starym w porównaniu do reszty, ale tu mnie to przeraziło. Na palcach jednej ręki mógłbym policzyć osoby w podobnym wieku lub starsze zaczynające jeździć i co więcej nie kończące po 2 jazdach na lonży bo: plecy bolą, zakwasy, albo zwyczajnie im się nie spodobało. Nawet tacy 20-latkowie (zaczynający) to wielka rzadkość.

Ten przydługi wstęp jest po to byście zrozumieli w czym rzecz. Otóż szukam takich „raczkujących emerytów” jak ja. Ludzi, którzy mając bliżej do 30-tki niż 20-tki zaczęli jeździć. Ciekaw jestem Waszych wrażeń i opinii, z czym macie problemy, a co przychodzi Wam z łatwością? Czy często jeździcie, gdzie, jak, na czyich koniach? Jakie dyscypliny Was ciągną najbardziej. Panowie zwłaszcza  

PS.: jakoś nie mogłem znaleźć właściwszego działu na forum.
JacekS


Kolego ja zaczynałem przygodę z koniami w wieku 45 lat (nie licząc dzieciństwa - wakacje spędzane na wsi ).Teraz mam 51 lat, trzy własne konie ,no powiedzmy dwa bo trzeci to dwutygodniwy źrebak.Na szczęście mój syn dzieli ze mną moja pasję .A więc 35 lat to wcale nie wiele ,zresztą jazda konna to taki sport który można uprawiac w karzdym wieku . (2016/08/30 14:22)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

załóż konto zaloguj się

Jagodw


Witam, spełniłam dziecięce marzenia i zaczęłam naukę jazdy konnej w wieku 40 lat :) teraz mam 43 i nadal szlifuję tę umiejętność, tyle, że idzie mi bardzo opornie :/ dzieciakom wychodzi o wiele lepiej i szybciej. Chyba jednak wiek, w pewnym stopniu stanowi barierę (psycho-fizyka) przynajmniej w niektórych przypadkach ;) (mam nadzieję , że nie nie do pokonania). W każdym razie od 3 lat walczę dzielnie i staram się nie zniechęcać, choć czasem jest ciężko. Liczę na to, że dostanę kiedyś nagrodę za wytrwałość i osiągnę, choć w malutkim ułamku, tą słynną i legendarną "harmonię jeźdźca z koniem", bo bardzo kocham konie.  (2016/08/30 14:43)

Jagodw


chciałam dodać, że jeżdżę średnio 2-3 razy w tygodniu, w moim przypadku to chyba za mało :).   (2016/08/30 14:46)

anja


Hej ja jeżdżę konno i jestem przed 30 stką :D pasjonują mnie tereny i rajdy :) (2016/08/30 17:00)

agnieszka-derebecka


Hej
Ja jeżdżę od czterech lat, a zaczynałam w wieku 34 lat. Przez pierwszy rok jeździłam  w szkółkach, potem chwilę współdzierżawiłam konia. Mojego cudownego Morgana mam od trzech lat i wczoraj zdaliśmy Brązową Odznakę. Być może niedługo uda nam się pojechać pierwsze zawody :)
Pozdrawiam
Aga (2016/08/30 19:22)

terchol


Witam
Ja pobiję Was wszystkich. Jestem prawdziwą emerytką i zaczęłam jeżdzić mając lat 50, kiedy poszłam na emeryturę. Wtedy to kupiłam sobie własnego konia, później następnego, potem dochowałam się dwóch źrebaków. Obecnie mam dwie klacze na jednej jeżdżę a drugą zajeżdżam gdyż ma dopiero 4 lata.
Jeżdżę już 9 lat. Niestety o skokach nie marzę ale jeżdżę rekreacyjnie. Najlepiej jak zaczyna się w dzieciństwie. Później coraz trudniej- ale 35 lat? ha ha ha to przedszkole. Nie załamujcie się możecie tylko żałować lat spędzonych bez koni. Życzę powodzenia !!! (2016/08/31 00:40)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

załóż konto zaloguj się

Barsztik


Cześć
Pozostaje pozazdrościć spełnienia marzeń. Ja na razie nie myślę nawet o dzierżawie konia, co dopiero o własnych.
Niemniej cieszy mnie fakt, że osób późno zaczynających jeździć wcale nie jest tak mało.
Podobnie jak Jagodw trochę doskwiera mi fakt, że dzieciakom wszystko zdaje się przychodzić łatwiej, co wydaje się naturalne. Osobiście mam problem z szerokorozumianym usztywnieniem. Jako dorosły łatwiej niż dzieciom radzę sobie ze strachem czy obawami przed upadkiem, ale w warstwie podświadomej już nie tak dobrze. Usztywniam się mocno w różnych sytuacjach. Pozostaje jeździć, jeździć i jeszcze raz jeździć.
  (2016/09/03 09:13)

mamuskajezdzikonno


Niedługo kończę 40 lat ;-) Moje pierwsze jazdy miałam trochę przed trzydziestką. Niestety był to czas kiedy pojawiały sie na świecie moje dzieci, co nie pozwalało na regularność treningów. Dopiero, kiedy moja córka podrosła i też zamarzyła o jeździe konnej, udalo mi sie razem z nią zmobilizować do regularnych treningów.  Dwa lata temu trafiłyśmy na świetną stajnię i od tej pory mam poczucie, że robię regularne, co nie znaczy szybkie postępy. Początkowo moim celem było nauczyć sie jeździć na tyle dobrze, żeby swobodnie galopować w terenie. Cel udało sie osiągnąć i nabrałam apetytu na więcej  - zaczynam uczyć się skoków i mam nadzieję za jakiś czas zdać BOJ. A potem... Może zawody? Podobno jeździec osiąga najlepszy poziom ok. pięćdziesiątki, więc mam jeszcze duzo czasu ;-) 
Trochę mi brakuje dorosłych na treningach. Jeżdżę głównie w towarzystwie dzieci, czasam trafi się towarzystwo w wieku akademickim. 

Moje wrażenia opisuję na blogu 
http://mamuskajezdzikonno.blogspot.com
http://mamuskajezdzikonno.wordpress.com


  (2016/09/11 18:36)

mamuskajezdzikonno


terchol Gratulacje! Jestem pod wrażeniem. Jesteś najlepszym przykładem tego, że warto spełniać marzenia a wiele ograniczeń siedzi wyłącznie w naszych głowach. Powodzenia! (2016/09/11 20:21)

tomenicus


Cześć
Straszne dzięki za Twój wpis. Ja mam 37 lat i zacząłem... miesiąc temu. Po prostu mój synek zaczął jeździć w pobliskiej stajni, i przy 4 jeździe nie wytrzymałem, i spytałem - "nauczycie jeździć takiego starego jak ja?" na co otrzymałem uśmiech i odpowiedź "No pewno!". Jako że pracuję w delegacji mogę jeźdźić tylko w weekend - trochę mało... A w kwestii opinii:
Po pierwsze: Słucham się instruktorki. Mówimy sobie na "ty", pomimo tego, że to młodziutka osóbka, ale to zasada nr 1 i dobrze na tym wychodzę. na razie ćwiczymy kłus anglezowany, dosiad ćwiczebny, półsiad, powodowanie wodzami etc. nie mogę się doczekać galopu.
Po drugie: to ma byc trening, trening i jescze raz trening. Przyjeżdżamy  z Jaśkiem sporo wcześniej, czyścimy koniki, siodłamy, kiełznamy (pod okiem instruktorki, żeby nie zrobić koniowi krzywdy). A potem.... do diabła z zakwasami! Instruktorka pouczyła mnie, aby się rozluźnić, pokazała jak się płynnie poruszać etc. W każdym razie podobno obaj z synkiem jesteśmy usłuchani i robimy duże postępy.
Po trzecie: Kolego, w naszym wieku to mało facetów biega, mało pływa, na rowerze jedynie z dziećmi. kanapa telewizor i piwello i są szczęśliwi. A przecież godzisz isę ze mną, że jazda konna uczy rozumienia konia, pokory, a pozwala na wspaniałe uprawianie eleganckiego sportu. Ja mam taką fazę na jazdę, że cały tydzień nie myślę o niczym, tylko jak wsiądę znów na Hajduka.
My, faceci już nie młodzi ale jeszcze nie starzy, mamy przez to szansę dłużej być młodymi, i dziwne że większość nasych rówieśnikó tego nie czai. Ale Szacun, nie poddawaj się (ja nie zamierzam) i pamiętaj - Dojrzały facet na koniu to zawsze był magnes na panienki XD (2016/10/07 13:16)

MalwinaL


Gratulacje, tylko tak dalej!  (2017/04/04 20:11)

Barsztik


Cześć! Czas mija i jak mawiają apetyt rośnie w miarę jedzenia. Ostatnio zdecydowałem się na współdzierżawę i odkryłem nowy wymiar jazdy. Jazdę samotną bez niczyjej opieki. Każdy krok głębiej w jeździectwo robi na mnie ogromne wrażenie. Nadal oczywiście jeżdżę też pod okiem instruktorki, bo nadal jest wiele rzeczy których muszę się nauczyć. Niestety postępy co raz wolniejsze, bo coraz trudniejsze rzeczy do nauki. Tomenicus, a jak tobie idzie? Mam nadzieję, że zima Cię nie odstraszyła? (2017/04/07 12:16)

tomenicus


Hej. Zima? miałem przerwę na kontrakcie, to sobie jeździłem 2-3 razy w tygodniu. Galop juz swobodny, skoki takie do 0,8 - 1,0 m, konia brudnego straszliwie z 1cm kupa z sianem na kopycie mam gotowiuśkiego do jazdy w 15minut XD. Sam myślę o współdzierżawie, ale praktycznie nie mam czasu, bo wróciłem do pracy w delegacji; ostatnio szukam stajni w okolicach Marek k. Warszawy. A co do postępów, to wiesz - do pewnego momentu uczymy się podstaw, a potem instruktorki wrzucają nas na wyższy poziom - wóczas juz wszystko musi błyszczeć. Moje mnie straszą nauką programu od maja, bo w sierpniu (czyli będę miał 11 miesięcy D..y w siodle) mam zdać (tak powiedziały ;-) BOJ. Ale od koni nie odstraszy mnie już nic. Żona żartowała, że mnie zostawi, jak będę tyle czasu spędzał w stajni, a ja jej na to "pomogę Ci się spakować"XD.
A propos anegdota odnośnie magnesu dla panienek;-) jeżdżę tez w zastępie z pannami 19-20 lat. Instruktorka dała jednej numer do mnie, a ta mi pisze SMS cyt." Kiedy znowu wspólna jazda? bo extra było! " (chodziło o to, że razem we wtorki zawsze raczej sami mogliśmy poszaleć, galopy, skoki, te sprawy). Żona wypatrzyła. Dostałem z liścia z obu stron. Czyli magnes działa XD.
P.S. U mnie w stajni doszło 2 facetów po 30-tce i zaczynają. (2017/04/11 16:27)

anebe


Napisalam post i nie widze. Czy posty czekaja na akceptacje moderatora czy po prostu cos poszlo nie tak? (2017/04/17 18:25)

anebe


Zaczne jeszcze raz, witam. Post nie wyswietlil sie prawdopodobnie ze wzgledu na zbyt duzy format zdjecia. Usialadlam dzis przed komputerem w poszukiwaniu forow, grup na fb na temat jazdy konnej, ale nie ma tego za wiele, a srednia wieku uczestnikow zdecydowanie ponizej mojego ;) Zaczelam jazde w wieku 38, jezdze ciut ponad trzy lata. Zaczelam razem z moim synem. Mialo byc kilka lekcji, a skonczylo sie kupnem konia i zawodami. Teraz juz nie wyobrazam sobie zycia bez jazdy. A propos wieku mamy w klubie pana okolo 60, ktory to dopiero sie uczy i pania po 60, ktora od kilku miesiecy bierze udzial w zawodach. Jezdzi od dziecka, ale zawody w tym wieku to niezly wyczyn. Pozdrawiam! (2017/04/17 19:36)

mamuskajezdzikonno


Cześć,
mieszkam w okolicach Marek i jeździłam w różnych miejscach. Jeżeli masz zakusy na nieco wyższy poziom, to pronuję nie kierować się miejscem. Robiłam wywiad u profesjonalistów i ostatecznie dojeżdżam 50 km.  Przekonałam sie, że zarówno poziom jeździecki jak i bezpeczeństwo są tego warte.
Podejście do BOJ planuję w lipcu :-)

Jeżeli chciałbyś wiecej szczegółów zaprawszam na priv. (2017/05/03 20:24)

minerwa


jazda konna nie zna ograniczeń wiekowych - ważne tylko by konia dobrać też pod wiek (bardzo małe dziecko czy starsza osoba, musi mieć jednak konia mega życzliwego, spokojnego i opanowanego, by ile tylko można zminimalizować ryzyko np. spłoszenia się zwierzęcia i upadku) (2017/05/05 15:58)

tomenicus


Wiesz, trening na 100% to robię u siebie pod Piotrkowem w weekend w "najlepszej stajni na świecie" - gdzie generalnie zabierają innym stajniom jeźdźców z promienia 25km przynajmniej. A zależy mi raczej na stajni, gdzie w tygodniu mógłbym pojeździć, aby utrwalać sobie dobry dosiad, łydki, półparady itd. A marki, bo jestem tu na kontrakcie, i zależy mi na stajni po drodze na kwaterę. po prostu mam bardzo mało czasu, więc nie sukam idealnej, tylko przyzwoitej - gdzie nie będzie dziwnie jeżdżących koni i instruktor bedzie w stanie wyłapać drobniejsze błędy (grubszych mnie dziewczyny już prawie oduczyły) (2017/05/08 09:46)

Rockova


No to i ja się pochwalę - cześć panowie jeżdżący i panie amazonki :) zaczynałam w wieku chyba 10-11 lat, pojeździłam sobie do mniej więcej do 16 lat i stop. Przerwa lat... ekhm 13 :D I znów zaczęłam. Dzisiaj mam 31 na karku i właśnie leczę obtarte udo od siodła. Są tu gdzieś tacy po długich przerwach? :) (2017/07/13 13:16)

Agnieszka72


Dzień dobry, Jestem tu zupełnie nowa, czytam Wasze wpisy i serce mi rośnie bo myślę sobie ze jeszcze zupełnie nie oszalałam :) Otóż mam 45 lat i marzę o rozpoczęciu przygody z jeździectwem. Czy ktoś mógłby mi poradzić gdzie w okolicach Poznania byłoby fajne miejsce gdzie taka babcia jak ja mogłaby rozpocząć naukę jazdy konnej ;-)) ?? Z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich! (2018/02/16 20:33)

sisi79


Witam, Moja 12-letnia córka od około 2 lat jeździ konno. Zawsze podobał mi się ten sport, a przede wszystkim konie, ale jakoś się bałam. Ostatnio córka zaciągnęła mnie na Cavaliadę i stało się... Zakochałam się w koniach na maxa! W sobotę w wieku 39 lat idę na pierwszą lekcję (moja córka równocześnie będzie jeździć w zastępie). A na majówkę całą rodziną jedziemy do stajni w Bieszczadach. Mam nadzieję, że dam radę! Trzymajcie kciuki!!! (2018/03/07 13:13)

MalwinaL


sisi79 Trzymamy :) (2018/03/07 19:40)

Walentynka


Dzień dobry, jestem tu nowa. Mam 60 lat. Przygodę z końmi rozpoczęłam w wieku...52 lat. Zakochałam się w koniach i już po roku miałam własnego 3-latka, nicnieumiejącego siwusia. Ale - byłam w nim zakochana, a miłość góry przenosi. Teraz, po prawie 8 latach mogę zrobić bilans i stwierdzić: jazda konna nie ma ograniczeń wiekowych! Moja historia to potwierdza. W wieku 55 lat ukończyłam kurs, zdałam egzamin i zostalam instruktorem jazdy konnej. W wieku 58 lat ukończyłam kurs, zdalam egzamin i zostałam instuktorwm hipoterapii. W tzw. "międzyczasie" przewartościowałam swoje życie - mieszkam na wsi i pomimo pracy zawodowej nauczyciela - hoduję konie i prowadzę szkołę jazdy konnej. Aktualnie mam 10 koni. Jeżdżę konno codziennie, skaczę, rozwijam się. I mam nadzieję, że największe sukcesy przede mną. A mój siwuś jest cały czas ze mną i właśnie skonczył 10 lat. Więc kochani - nie martwcie się wiekiem. Jeśli kochacie konie, chcecie jeździć, to po prostu siadajcie w siodło! Pozdrawiam wszystkich serdecznie i miłego dnia! :) (2018/03/08 09:31)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

załóż konto zaloguj się

Walentynka


Cieszę się, że jest więcej takich zwariowanych babć jak ja!
  (2018/03/08 09:58)

mkosek


Drogie panie gratulacje! Ja skończyłam w tym roku 30 lat, jeżdzę już prawie 10 lat. Mam nadzieję, że będąc w waszym wieku starczy mi zapału i też będę mogła się poświęcać mojej pasji :) (2018/05/14 10:53)

Gorąca piątka