Ropne zapalenie tworzywa kopytowego.

/ 3 odpowiedzi
Cześć!
Mój koń zaczął kuleć na przednią nogę, wezwałam weterynarza. Stwierdził ropne zapalenie tworzywa kopytowego i podał mu zastrzyk ( sterydy), drugiego dnia to powtórzył i powiedział, że wszystko jes w porządku, za 4 dni ( czyli dzisiaj) mogę wsiadać. 
Tylko, że dzisiaj wcale nie ma poprawy, może troszkę mniej kuleje, ale nie chce podawać tej nogi do czyszczenia i utyka wyraźnie. Nie wiem co dalej zrobić - wezwać jeszcze raz tego weterynarza, szukać innego, czekać? 
Czy ktoś może zetknął się z koniem cierpiącym na taką przypadłość? Jak przebiegało leczenie?
ilona0379

Witaj, koń znajomego miał ropę w kopycie zaczęła mu odbierać zaraz nad kopytem na koronce, pomogło mycie rany i smarowanie maścią ichtiolową przez co ropa zeszła i kopyto się zagoiło. Czasem weterynarz musi zrobić dziurę w kopycie żeby ropa wyszła. Jedno jest pewne tego nie można lekceważyć! (2015/06/09 17:00)

Katarzyna Werkowacz

Lekarz wyraznie sie nie zna... o ile diagnoza jest prawidlowa- ropne zapalenie tworzywa kopytowego, tak sposob leczenia w ogole nie trafiony. Jak sama nazwa wskazuje- "zapalenie ropne", jest to infekcja wywolana zywym organizmem. W tym wypadku bakteria. Gromadza sie one zamknienie zazwyczaj w srodku kopyta, powoduja produkowanie plynu surowiczego, odbywa sie walka miedzy cialami obronnymi a bakteriami, tworzy sie "babel" z gazem i ciecza ktory uciska na wrazliwe struktury kopyta. Kon kuleje przy kazdym kroku.Zadne sterydy nie pomoga, bo nie lecza infekcji. Jako werkowacz spotykam sie z takimi przypadkami ok 10x na miesiac. po 1-2-och dniach wszystkie galopuja jak dzikie. Czasami od razu po werkowaniu.To co ja i wlasciciel konia robimy, to:
- noga do cieplej wody -misko kubel cokolwiek...ok 15 minut. cieplo rozmiekcza twarde tkanki kopyta i latwiej jest "bablowi" przedostac sie na zewnatrz. zazwyczaj wylazi gdzies w okolicach koronki... jesli jest pod spodem kopyta, to i tak bedzie latwiej otworzyc niz w twardym kopycie:
- werkowacz- szukam testerem miejsca ewentualnego na podeszwie, gdzie to dziadostwo sie ulokowalo.... konie zawsze reaguja! nerwowy ruch noga, szarpniecie, wyrazny dyskomfort...a potem znajome lizanie warg... biore noz i po prostu to otwieram uwalniajac wszystko co sie tam zebralo na zewnatrz.. kon odczuwa natychmiastowa ulge!!! otwieram i  wykrawam WSZYSTKO co nie jest zdrowa tkanka...
- dezynfekcja kopyta odbywa sie natychmiast po werkowaniu i kilka dni po nim... konie powinny stac w miare suchym srodowiski az do sklepienia rany. oczywiscie moga wychodzic na zewnatrz o ile nie jest zbyt mokro. CZYSTOSC I HIGIENIA!! CZESTE SPRZATANIE BOKSU!!!
I nie zalecam jazdy dopoki kon nie da wyraznego sygnalu ze WSZYSTKO  jest ok...
Na rynku polskim nie ma zbyt dobrych dezynfektantow... ale kup cokolwiek i po dokladnym wyczyszczeniu kopyta "psikaj" ile wlezie tak 3x dziennie przez 3 dni, a potem 2x przez jakis tydzien...
W przypadku ropni opisana metoda sprawdza sie 200%. Dorby werkowacz Ci pomoze wiecej niz weterynarz bez konkretnej wiedzy.
Pozdrawiam
Katarzyna Werkowacz
ps. jesli masz jakies pytania to wyslij mi na majla, bo tutaj rzadko zagladam katarzynajasinska@op.pl (2015/06/10 22:24)

Katarzyna Werkowacz

... druga sprawa... jesli to nie jest ropien... jesli przyczyna kulawizny jest cos innego, to jest niemozliwym podac jakas rade bo przyczyn kulawizny moze byc 100 albo i wiecej.. jesli kopyto jest w 100% ok, sciegna OK, zadnych skostnien... to podejrzewalabym tzw zespol trzesczkowy...
Na Twoim miejscu skontaktowalabym sie z dobrym werkowaczem, zasiegnela jego rady. Jesli uda mu sie otworzyc owego ropnia- jesli tam jest, to masz praktycznie po sprawie..
Jesli to nie jest ropien, to prawdopodobnie czeka Cie proces dochodzenia co jest tego przyczyna..
Zwroc uwage na takie elementy, jak:
- temperatura kopyta (po prostu czy jest cieplejsze od pozostalych, pamietaj ze temp. kopyt zmienia sie w ciagu dnia kilka razy... pewnie jako koniara wiesz jaki jest "standard" ;;))
- czy nie ma opuchlizn na pecinach itd..
- sprawdzaj czasami puls konia- podwyzszony wskazuje na infekcje (miedzy innym,i)

Mam nadzieje, ze to tylko ropien, bo to szybki FIX... natomioast zaniedbany czasami moze sie przerodzic w powazniejsze konsekwencje...
Badz dobrej mysli.. i oczywiscie jak jeden lekarz nie pomogl, do szukaj drugiego, ale nie daj im pruc konia sterydami dopoki nie ma powaznej ku temu przyczyny!!! Sterydy sie podaje jak juz na prawde nie ma innego wyjscia, i w zadnym wypadku nie lecza zadnych infekcji. Od tego sa antybiotyki... czasami podaje sie leki sterydowe jako wspomaganie, ale tp jeszce inna historia... tutaj obedzie sie bez klucia- o ile to ropien :)

Pozwoiedznia :) (2015/06/10 22:35)

Gorąca piątka