Słoma czy trociny?

/ 19 odpowiedzi
Jak myślicie czym lepiej ścielić, czy wiecie może gdzie kupić trociny? jeśli tak to proszę o jakiś kontakt na pw. jakie są plus i minusy trocin? A co myślicie o ściółce papierowej?
KaffaEgisaLiwkaLiwek

Zalety : 

Słoma : Wygodna w użyciu , Sucha ,  łatwo dostępna , łatwa do ścielenia

Trociny : Nie są zbyt pyliste , dobrze wchłaniają wilgoć , łatwe w użyciu , niejadalne dla koni 

Cięty papier : Nie pyli się , dobrze wchłania wilgoć , lekki 

Wady : 

Słoma : Jeśli zawiera dużo pyłu i wywołuje kaszel u koni , nie używaj je

Trociny : Drogie. Trudno ulegają rozkładowi , dlatego trzeba je spalać

Cięty papier : Trudno dostępny. Ponieważ jest bardzo lekki , łatwo ulega rozpowszechnieniu i zanieczyszcza otoczenie 

(2011/10/14 15:29)

superhorsepl

Kto Tobie nagadał że trociny trudno ulegają rozkładowi ? ;/
Akurat trocinami bardzo łatwo można nawieźć np pastwiska, oraz szybko są wchłaniane przez ziemię, dzięki czemu znika problem z obornikiem.
W ten sposób np moi znajomi przeszli na trociny tylko z tego powodu, aby nie musiec skladowac obornika. (2011/10/14 21:03)

superhorsepl

aha, dodam jeszcze, że czy koń na trocinach czy na słomie, to warto żeby miał trochę słomy wrzuconej, by móc chociażby zjeść. Słoma w dużych ilościach zapycha żołądek, ale w ilościach niewielkich działa na żołądek rozkurczająco, co znacznie poprawia metabolizm. (2011/10/14 21:04)

donatella

dziękuję, moja klacz stoi w słomie i ostatnio zauważyłam że nie wychodzi jej to na zdrowie i chyba zmienię słomę na trociny, ale zanim zmienię skontaktuję z wetem czy nie jest tak czasem chora ;(

superhorsepl a wiesz może gdzie gdzie kupić trociny? bo ja nie bardzo się w tym orientuję :/ (2011/10/14 21:26)

superhorsepl

Możesz kupić w każdym większym, lepiej zaopatrzonym sklepie jeździeckim. Są sprzedawane w takich wielkich kostkach. Kostka starcza średnio na trzy dni. No i należy pamiętać by to mokre podbierać na bieżąco co dziennie, bo inaczej może być problem ze strzałkami, siano najlepiej dawać w siatce by się nie najadła trocin.
A co się z nią dzieje, że twierdzisz, iż słoma na zdrowie jej nie wychodzi ? (2011/10/15 09:42)

donatella

na początku był sam kaszel, wycieki z nosa, wczoraj wieczorem jeszcze udało mi się złapać weta i przyjechał przebadał ją i podejrzewał COPD, dzisiaj rano pojechaliśmy na szczegółowe badania i w zaskakująco szybkim tempie dostaliśmy wyniki i jest to COPD, lekarza weterynarii powiedział ze zbiera się już jej śluz w oskrzelach i kazał podawać jej  lek o nazwie: bromheksyna - nie wiem czy dobrze napisałam, dzisiaj z tatą jedziemy po trociny, na szczęście stan moje klaczy jest dobry i w porę zadzwoniłam do weta
(2011/10/15 10:25)

donatella

mówią dokładniej wet polecił flegaminę, nigdy nie widziałam takiej dziwnej miny pani w aptece jak powiedziałam że chcę 15 butelek, a gdy powiedziałam  jej że to dla konia to złapała się za głowę :D, mam mu podawać pół butelki do paszy 2 razy przez najbliższe 4 dni a później kontrola i jeśli będzie trzeba to dalej flegamina (2011/10/15 10:34)

konikowa13

"W naturze konia leży stałe poszukiwanie i pobieranie pokarmu, brak takiej możliwości (jaką daje ściółka ze słomy), powoduje u konia nudę, która często jest źródłem wielu niekorzystnych nałogów stajennych."Tekst wprost z pytań na Brązową Odznakę ;) (2011/10/15 10:41)

donatella

konikowa13 wiem że koń powinien szukać pożywienia ale ona nie może stać w słomie, a nie mam możliwości by wyburzyć moją stajnię i postawić boks angielskie, gdyby w takim stała to słomę mogła by mieć bo wtedy miała by stały dostęp świeżego powietrza, nie wolno martwić się na zapas, ma piłkę w boksie, siatkę z sianem, co powoduje że gdy będzie je jadła będzie robiła to wolniej bo zawsze miała siano luzem a piłką uwielbia się bawić to był sprawdzony prezent na Boże Narodzenie ubiegłego roku :D (2011/10/15 11:02)

koniarka4554

Hej moim zdaniem Słoma jest lepsza ,bo gdy dla konia zabraknie w nocy pożywienia dokarmia się słomą,a co do trocin koń ich nie zje ,wiec w nocy (może)zacznie chodzić po boksie w poszukiwaniu pożywienia. (2011/10/22 15:47)

cytrynka

ja polecam słome  (2011/10/22 16:21)

Nanna

Czasem słoma strasznie kurzy i koń jest okropny do wyczyszczenia kurz się sypie.Np. Kasztana czasem jest taka w kurzu ,że jak ją ktoś czyści to aż kaszle i musi się otrzepywać z tego kurzu .

Trocinki są drogie niestety ale znowu koń sobie nie poje tak jak słomki .Mimo wszystko ja wole słomę bo zawsze widze konie w słomie sama to polecam w każdej znanej mi stajni jest słoma i jeden koń ma trociny i muszę powiedzieć,że się trochę przylepiają do konia .

(2011/10/23 09:55)

Anulla

Witam!Jeżeli koń ma problemy z układem oddechowym to rzecz jasna trociny- bo mniej pylą,jednak wada trocin jest to że koń nie może ich podjadać co robiłby w przypadku słomy (to się też tyczy papieru) i może zostać rozregulowany układ trawienny jeżeli koń wcześniej był trzymany na słomie i w takim przypadku trzeba powoli zmieniać ściółkę.Ja jestem zwolenniczką tradycyjnej słomy.Jest tania, łatwa do dostania, konie mogą ją podjadać, jednak pyli mocniej niż inne ściółki.
Musisz dobrać ściółkę pod kątem własnego konia i jego potrzeb.
Pozdrawiam,Anna (2011/10/23 13:51)

donatella

Witajcie mój konik już od tygodnia stoi w trocinach i wychodzi mu to na zdrowie, jak wcześniej napisałam nie może stać w słomie.Widać już że jego stan się polepszył i mam nadzieję ze już niedługo będzie zupełnie zdrowy. (2011/10/23 20:11)

patiQniara

W przypadku takim jak u Twojego konia, wybranie trocin było jedną z rzeczy, które mu pomogło. Także dobry wybór :). Dodatkowo o ile to możliwe ograniczyć kurz do minimum czyli np. przed zamiataniem, zmoczyć posadzkę będzie się mniej kurzyło, a siano skropić wodą przy podawaniu. Może i to banalne i zboczyłam z tematu, ale tylko dlatego, że mamy w stajni konia, który również ma COPD niestety późno wykryte i teraz ma swoją przymusową emeryturkę, a Ty możesz swojego konia przed tym oszczędzić :) (2011/10/24 17:15)

Karolciakus

Witam.Mam problem ze swoim koniem. Otóż jest to dość potężny wałach sp, dostaje sporo owsa i siana do granic możliwości. Jednakże wyjada mi całą ściółkę spod kopyt i co jest najlepsze, najpierw zabiera się za słomę, a dopiero jak ta się skończy rusza do siana. W jaki sposób mogę to wyeliminować, ewentualnie czy takie zachowanie może wskazywać na jakieś niedobory żywieniowe? Od razu uprzedzam pytania: koń wygląda bardzo dobrze, broń Boże nie jest zabiedzony, w ciągu dnia na padok ma rzucane siano i dostaje dużą porcję marchewki i jabłek. Zastanawia mnie tylko fakt, że najpierw pożera słomę (i stoi potem w żywym gównie), a dopiero później siano.Jakieś porady?Pozdrawiam (2012/12/02 20:56)

matrixx

Hmm.. a nie masz może takiego wrażenia, że za mało mu ścielą? Albo dościelane jest/wywożony cały gnój z boksu co kilka dni, że wyżera cała słomę? Albo stanowczo jest za mało siana, bo koń woli sie siana nażreć niż brudną słomą. Skontroluj co ile macie wybieranie i ew. dościelanie w boksach.
Albo może jak masz możliwość postaw go na trociny? Ale w sumie to jest droższe i głupotą z jednej strony, bo niektóre konie sie nudzą, a dobrze jak koń może coś wybierać ze słomy, pogrzebać i poprzerzucać nosem. :)
U mnie w stajni problem jednego konia rozwiązały siatki na siano, zainteresował sie nimi, zanim wyjadł musiał wiadomo pokombinować i zajęcie miał ciekawsze niż wyjadane spod siebie. Może warto spróbować?
CHYBA, ŻE WOLI SŁOMĘ I POMAGA SOBIE W PRZEMIANIE MATERII :D

Pozdrawiam! (2012/12/02 21:41)

ELIZAQ

Konie "ŻARŁOCZKI" zeżrą niezliczone ilości siana - i do tego słomę którą mają świeżo naścielone w boksie.... Jednak może to wynikać z niedoboru składników mineralnych więc warto też o tym pomyśleć.
Czasami bardzo dużo również zależy od rodzaju słomy. Z moich obserwacji ( i z opinii ludzi mających do czynienia z hodowlą) wynika, że najbardziej konie polubiły słomę pszenną. Pochłaniają że hoho ;)  Mój wałach też sobie bardzo cenił taką słomę. Zmieniłam ściółkę na owsianą- choć najlepsza jest ponoć żytnia. Mój koń wbrew pozorom z mniejszą ochotą zżera słomę owsianą (lżejsza i mniej odżywcza). Do tego uzupełniłam troszkę paszę w witaminy (na przełomie wiosny i jesieni) - i przestał zjadać :) Niedługo włączę słomę z przenżyta. I Zobaczymy ;) 
MATRIXX - co do siatek - rewelacyjne rozwiązanie... 
Najlepiej pokombinować. Ja również ścielę wtedy kiedy on ma podaną porcję siana przed kolacją .. jak zeżre siano to zdąży już ugnieść świeżą słomę która przejdzie zapachami i jak koń wybredny to już takiej lekko przerobionej słomy nie tknie ;)  (2012/12/04 10:44)

flaczek87

Moje koniki polskie na potęgę wyjadały słomę spod kopyt! A powszechnie dobrze jest wiadome, jak konik polski potrafi wykorzystać każde jadalne źdźebełko ;p Niedawno dostaliśmy kilka kostek pięknej,grubej słomy od innego rolnika. Kostki są dużo bardziej czyste, tzn. słoma nie jest niczym zanieczyszczona. W kostce jest po prostu SŁOMA ;) Od tego czasu cwaniaki nie wyjadają i zadziwiająco czysto jest w boksie ;p Dlatego jesli ściółka znika spod nóg. Najpierw sprawdź, jaka jest jakość podawanej kostki.   (2013/01/08 14:21)