Sposób na opornego konia

/ 8 odpowiedzi
Witam!
Od jakiegoś czasu jeżdżę na koniu,który staje i nie chce się ruszyć z miejsca.Próbowałam różnych metod np.skręcaniem głowy konia w lewo i prawo no i oczywiście dosiadu,który zdał się na nic.Gdy używam bata bądź palcata koń jeszcze bardziej się opiera na moje polecenia.Ma tak od niedawna,nie wygląda na chorego,ani przemęczonego.Dodam,że nigdy wcześniej tak nie robił(przynajmniej pode mną).

Liczę na odpowiedzi doświadczonych jeźdźców.
Pozdrawiam Julia.
Hrenna


Może warto znaleźć powód, dlaczego ten koń tak robi?Jeżeli ruszy, to pogłaskać, nagrodzić, że dobrze itd. A najlepiej by było, gdyby instruktor Ci powiedział, co masz zrobić, bo przecież od czegoś on tam jest prawda?A może koń po prostu się broni w ten sposób, bo osoba na nim jeżdżąca może go szarpać, telepać się po jego grzbiecie, lub kopie tego konia, zamiast dać normalny sygnał, różne mogą być przyczyny. Tutaj proponuje znaleźć w sobie przyczynę, jeżeli kon jest zdrowy i sprzęt go nie uciska ani nie obciera.Więcej można by powiedzieć, jeżeli się widzi jazdę, bo tak to można tylko gdybać. Albo też niech instruktor sam wsiądzie na konia i zobaczy co isę dzieje.  (2014/07/15 22:23)

koniarka13


Instruktor również wsiadł na konia i pod nim też się zatrzymuje. (2014/07/16 08:58)

jestemzlasu


W takim razie zdecydowanie nie powinnaś go dostawać do jazdy. (2014/07/16 13:58)

Kilimka1


z zasady nikt  i nic z rzeczy ożywionych nie lubi być w bezruchu, może wykorzystaj tę jego chęć do stania i każ mu postać, i czekaj , weź ze sobą książkę do czytania bo to może trochę potrwać :-) lub parasolkę przeciwsłoneczną i zobacz .. czy po kilku minutach , paru-nastu.. godzinie??? / żart, przesada/ nie zechce łaskawca się ruszyć. Ale wówczas ty zechcesz sobie ,,postać", prawdopodobnie zacznie sie kręcić, cofać, grzebać nogą i inne takie...tak postoi jeszcze troszkę i dopiero ,wio" i tak kilka razy.. próbowałyście ? No chyba,że to zawodnik nieprzejednany i was rozpracował ? ;) Znam to z autopsji, działa ;)  (2014/07/17 11:42)

koniarka13


Dziękuję wam wszystkim, porady Klimki1 poskutkowały dopiero za piątym podejścem. Dziwne jest jednak to, iż dużo razy próbowałam takiej metody i nic... A tu taka sytuacja.No cóż.Jeszcze raz dzięki.;) (2014/07/17 16:08)

Kilimka1


Gratulacje za wytrwałość ;) Najpewniej zadziałaś jakoś oryginalniej, zupełnie podświadomie koń cię wyczuł, że to już inna bajka, choć z ziemi dla widza nic szczególnego-innego co zawsze dotąd.. czasem siła woli, energia, to się przekazuje ,,podprogowo" zwierzowi  ;) (2014/07/17 22:43)

misio


Musisz przyłożyć dobrze łydki i pokazać kto tu żądzi. (2015/01/02 11:24)

DressageTraining


Rób często przejścia, jedź go w łydkach, dawaj mu zajęcie. Koń, który się nudzi ma czas na kombinowanie. Próbowałaś połączyć skręcenie łba, łydka, bat? (2015/05/10 13:32)