super konie

/ 19 odpowiedzi
Jakie konie uważacie za wręcz symbolizujące światowe jeździectwo sportowe?
sarucha 10

Z pewnością:
TotilasCodex OneDamon HillKolibriSandro HitContenderSandro BoyValegroNayanaMagnus RomeoUtopia (2013/06/13 17:06)

Honeonna

Dorzuciłabym jeszcze:
wkkw:La-Biosthetique Sam

ujeżdżenie:SatchmoJerich ParzivalFuego XIISalinero (kontrowersje kontrowersjami, ale nikt nie może zanegować, że był ikoną)Blue Hors Matine (to samo) 
skoki:Numero UnoShutterflyDiaradoCornet ObolenskyRatina Z (Już ją kilka razy klonowali. Wyobrażacie sobie źrebaka od niej po Cornecie? Ja nie muszę, widziałam, co prawda na YT, ale powiedzmy. Comme Il Faut. Rozmarzyłam się.)

Z dawniejszych- Gribaldi (ojciec Totilasa, też jeździł go Gal), Donnerhall, Heartbreaker. Paru z koni wyżej już nie ma na świecie albo zakończyły karierę, ale każdy je zna, pamięta i żałuje, jeśli nie mógł widzieć na żywo choćby parę lat temu czy np. Salinero na jego ostatniej (?) wielkiej imprezie w Londynie. (2013/06/13 21:09)

PrincQue

Heakstead :) (2013/06/24 16:24)

Ireth

Damon Hill, Moorlands Totilas, Salinero, Jerich Parzival, Valegro, Rusty, Bonfire. Na skokach się nie znam, więc wymieniłam tylko te z ujeżdżenia. (2013/06/24 18:15)

Honeonna

PrincQue Hickstead :)
Może jeszcze parę wyścigówek (folbluty): Zenyatta, Deep Impact, Frankel, Black Caviar, Peppers Pride, Sea The Stars, Sadler's Wells. (2013/06/24 22:18)

sarucha 10

Damon Hill, Moorlands Totilas, Salinero, Jerich Parzival, Valegro, Rusty, Bonfire. Na skokach się nie znam, więc wymieniłam tylko te z ujeżdżenia.

Widzę, że nie tylko ja kocham dresaż i te konie. Fajnie (2013/06/25 13:57)

Maria

Honeonna, jakie kontrowersje wokół Salinero? W sensie rollkur? (2013/07/08 16:38)

Honeonna

Oczywiście rollkur, no i też to, że wielu osobom on nie do końca pasował do ustalonego, klasycznego wizerunku konia zebranego, ujeżdżonego na najwyższym poziomie i tak dalej. Nie ma co ukrywać, że współczesne ujeżdżenie sportowe coraz bardziej dryfuje w stronę efektowności zamiast poprawności i zgodności z podstawowymi zasadami, które dla zabawy wymyślone nie były.
Inny przykład, chyba jeszcze bardziej jaskrawy- Blue Hors Matine. Pewnie, efektownie wygląda na przykład ten przejazd http://www.youtube.com/watch?v=zKQgTiqhPbw i nie mam zamiaru oceniać go szczegółowo, bo jestem na to za cienka w uszach i naprawdę ani myślę bawić się w wielkiego sędziego, tylko... weźmy na przykład ten piaff. Czy to tak miało wyglądać? Oglądam, porównuję, jak potrafię, z przepisami dyscypliny i niektóre punkty nijak mi nie pasują. Kiedy to widzę, mam poważne wątpliwości, czy mi się podoba. Taki na przykład Fuego najczęściej piaffy ma bliskie ideału, zresztą ma ułatwienie w postaci budowy naprawdę odpowiedniej do takich rzeczy. Piaffuje spokojnie, bez machania głową, rytmicznie, płynnie, prawie idealnie w miejscu, z wyraźnie obniżonym zadem, bez "skakania" z kroku w krok i szastania ogonem co chwilę. Matine wygląda miejscami, jakby miała się przewrócić.  
Nie chcę rozpętywać wojny, ale kolejnym przykładem jest Totilas (już nie Moorlands). Jego kłusy "wyciągnięte" są miejscami... no, nie chcę się wypowiadać za ostro, zwłaszcza że ekspertem nie jestem, ale nie za dobre. Nie dokracza tyłami, idzie z zapadniętym grzbietem, przegiętą szyją...Macha przednimi nogami, jakby płynął kraulem, a nie kłusował. Ja osobiście na jego łapy patrzeć nie mogę i w przeciwieństwie do większości jego fanów tego w nim właśnie nie lubię :( Nie kwestionuję tego, że na pewno jest dobrym koniem, nie kwestionuję jego sukcesów, bo też nie od tego jestem. Nie hejtuję jego ani żadnego z jego jeźdźców. Zastanawiam się tylko, czy kiedyś, po kolejnych latach nagradzania wysoką punktacją nienaturalnego unoszenia nóg dojdziemy do tego, że ideałem będzie taki koń? http://www.youtube.com/watch?hl=pl&v=6Bh_BJxrWoM&gl=PL  Strach patrzeć na część komentarzy. Dla mnie zwłaszcza stęp wygląda wręcz karykaturalnie. Albo ten- za X lat ideał galopu z unoszeniem nóg?  http://www.equestrian.ru/photos/user_photo/2009/d4a4729e.jpg Kiedyś dojdziemy do tego... http://www.youtube.com/watch?v=xnwxEZwpc2w
 A może...to właśnie jest ujeżdżenie sportowe i trzeba będzie zacząć je odgraniczać (przynajmniej we własnym mózgu, na prywatny użytek) od klasycznych, starych reguł, jeśli jeszcze się od nich oddali? 
Przepraszam, że jak zawsze za długo, ale z powodów od Was niezależnych staliście się niewinnymi ofiarami mojego wylewania żali. Za uszczerbki na zdrowiu po zaśnięciu i walnięciu głową w coś twardego bardzo przepraszam.  (2013/07/08 21:34)

sarucha 10

Mimo takiego kłusa, Totilas jest uznawany za konia, który postawił ujeżdżanie na wyższy poziom. Nie mówię tak dlatego, że jestem wielką fanką Edwarda Gala. Po prostu, Totilas i jego chody są dopracowane i cieszą się wielkim uznaniem wśród olimpijskich sędziów. (2013/07/09 12:40)

sarucha 10

http://www.youtube.com/watch?hl=pl&v=6Bh_BJxrWoM&gl=PL
Jeśli mi pozwolicie, to skomentuje ten filmik na podstawie książek i teori Gerda Heuschmanna:

Koń: guzkowata łopatka, zły układ mięśni szyjnych (przeważająca dolna część), kłus widowiskowy, fałszywa potylica, napięcie w pysku, brak impulsu, obolałe mięśnie oraz dosiad fotelowy jeźdźca świadczą o karykaturalnych metodach jeżdżenia. (2013/07/09 12:47)

Honeonna

Ja nie kwestionuję tego, że Totilas jest uznawany za konia wszech czasów. Nie kwestionuję uznania dla jego chodów, bo powiedzmy, że machanie łapami to kwestia do dogadania, zaakceptowania, oceny gustem. Boli mnie tylko to, że kiedy przez jakiś czas na zawodach wyświetlały się na bieżąco oceny przyznawane przez sędziów za poszczególne ruchy, widać było, że nawet za ten nieszczęsny kłus wyciągnięty podostawali same dziewiątki i nawet dziesiątkę. Za co? Dlaczego? Albo ja czegoś nie widzę (przecież możliwe!) albo oni. Wiadomo, raz jest lepiej, raz gorzej, a słabszy przejazd może się zdarzyć każdemu. Martwi mnie to, że niektórzy sędziowie, nie tylko w ujeżdżeniu, jakby... boją się postawić słabszą ocenę ogólnie znanemu koniowi? Wyrwać się przed szereg? 
Nie chcę udawać, że potrafię ocenić każdy ruch Totilasowego przejazdu, wiem, że nie umiem tego zrobić sprawiedliwie i zgodnie z prawdą. Nie chcę wchodzić w kompetencje sędziów, którzy znają się na tym lepiej niż ja, tylko... sędziowie też się mylą, też ulegają presji, też nasłuchali się o tym czy owym koniu. Oglądając najważniejsze pokazy arabów często widzę, jak sędziowie po prostu mają swój ulubiony typ konia i zwracają uwagę tylko na wybrane cechy. Najczęściej tą cechą jest patologicznie szczupacza głowa. Jeśli koń wygląda, jakby w dzieciństwie dostał w głowę młotkiem, może mieć każdą nogę w inną stronę, krzywy grzbiet i oko z widocznym białkiem- za głowę, typ albo nawet ruch (!) dostanie maksa, a za pokrzywione nogi tyle, ile prawidłowe konie, może pół punktu mniej. Takie konie też cieszą się wielkim uznaniem sędziów i wygrywają, chociaż wcale nie są najlepsze. Czasami trzeba takie informacje przefiltrować i nie podchodzić do nich bezkrytycznie. Mam nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli mówić tak o ujeżdżeniu. 
Uważam, że Totilas jest na pewno jednym z koni, które zmieniły jeździectwo- to fakt. Teraz już pewnie zawsze to do niego będą porównywać kolejne gwiazdy. Nie mam nic do niego, jego jeźdźców czy fanów, też przecież widzę w nim plusy, cale mnóstwo plusów! Daleka jestem od twierdzenia, że to zły koń czy coś w tym rodzaju, bo widzę przecież, że tak nie jest. Jeśli ktoś lubi jego ruch przodami, to kwestia gustu i dopóki nie próbuje mi tego wpierać, niech robi, co chce. Boję się tylko, żeby nic nie zachwiało zasady stawiania na pierwszym miejscu poprawności, nawet kosztem fajerwerków. Żeby nie było więcej koni jeżdżonych jak ten z linku w imię "doganiania Totilasa" przez osoby, które nie mają pojęcia o pojęciu.
Szkoda tego młodego, mam nadzieję, że znormalniał trochę w lepszych rękach...Chociaż kto by się chciał pozbywać takiego pięknego stępa...
Się rozpisałam, ale chciałam wyjaśnić lepiej, co miałam na myśli, żeby nie było, że robię nagonkę i hejtuję. (2013/07/09 13:19)

sarucha 10

Jeśli koń wygląda, jakby w dzieciństwie dostał w głowę młotkiem

Hahahahaha dobre!!!!!!!! ( nie mówię, że się z tym nie zgadzam ) (2013/07/09 13:31)

johhny

rasa:szlachetna półkrew (2013/07/27 15:52)

macieku2001

Każdy koń jest super koniem :) (2013/08/11 19:31)