Sztorcowe kopyto

/ 8 odpowiedzi
U mojej klaczy występuje problem ze sztorcowym kopytem. Z tego co powiedział mi kowal, który werkuje ją od małego, jest to najprawdopodobniej wada wrodzona. Sama nie wiem tylko jak z tym walczyc i czy w ogóle istnieje możliwośc jakiegoś radzenia sobie z tym problemem, gdy jest to wada wrodzona? Jakie mogę zastosowac korekty tego kopyta, żeby zapobiec jakimś poważniejszym chorobom ścięgien i więzadeł w przyszłości?Klacz ma 3 lata, werkowana jest zazwyczaj co 2-3 miesiące. 
KasiaII

- po pierwsze konia powinno się werkować co 6-8 tygodni
- po drugie dobry kowal wie jak werkować konia (a w ostateczności okuć) żeby go wyprowadzić ze sztorcowego kopyta, tym bardziej że jest to dość młody koń (a im młodszy tym łatwiej i szybciej da się tą wadę usunąć lub zminimalizować)

nie wiem skąd jesteś, ale jeśli chcesz możesz zadzwonić tu: 662-595-473, ten kowal na pewno sobie z tym poradzi (pracuje głównie w mazowieckim, ale jeśli potrzeba to może również dojechać w każdy rejon Polski) (2010/11/02 14:53)

Iliana

No niestety chyba nie będzie mu się chciało jechac 300 km, żeby zobaczyc mojego konia, ale może chociaż zadzwonię, żeby się dowiedziec co z tym "fantem" zrobic. I dzięki za pomoc.  (2010/11/03 20:15)

Iliana

A jeśli chodzi o werkowanie co 6-8 tygodni to też zależy od tego czy koń stoi w boksie czy jest całodobowo pastwiskowany. Kopyta rosną inaczej gdy są codziennie ścierane, gdy koń chodzi po pastwisku, niż kiedy chodzi dwie godziny dziennie w trakcie treningu. Kowal mówił mi kiedyś, że jeśli będzie chodzic po pastwisku przez wiekszosc roku to nawet co 3 miesiące można werkowac, chociaż ja przez to kopyto jestem teraz zmuszona robic to częściej:/ (2010/11/03 20:18)

grossseq

Wady nie da sie całkowicie zlikwidowac (no chyba, że jest mała), a można ją tylko skorygować ;) u mnie klacz tez cos ma nie tak z jednym kopytkiem, ale ja mam o tyle dobrze, że dziadek jest starym kowalem i miał wiele takich przypadków więc nakierował mojego kowala jak robić dobrze to kopyto, a tak wgl to postanowilismy, że oboje zajmiemy sie werkowaniem naszych koni, on sie na tym zna, a ja sie powoli naucze ;) wstaw foto kopyta albo wyślij mi na maila karolka.123@wp.pl a ja pokaze4 dziadkowi i zapytam co z tym fantem zrobic ;) (2010/11/03 21:58)

Iliana

o super! To dzisiaj postaram się ci wysłac to zdjęcie:) (2010/11/04 12:23)

mmajka93

Ja mam pytanie do jakiego wieku konia można korygować sztorcowe kopyto? spotkałam się już z wersją że do 4 lat i z wersją do 6 lat. Jakie są najgroźniejsze konsekwencje korygowania sztorca kiedy koń jest już w wieku powyżej dopuszczalnego wieku, do którego można korygować tą wadę? (2012/08/14 11:23)

paulohorses

kopyta konia można korygować w każdym wieku, korekta może dać wizualne i praktyczne efekty

już po trzech korekcjach. rozczyszczanie powino odbywać się co 4 tygodnie

pozdrawiam Pawełhttp://www.facebook.com/Werkowanie (2012/12/18 22:13)