Twardy w pysku

/ 4 odpowiedzi
Co zrobić kiedy koń jest twardy w pysku?
rumel

Twardy czy zaciągnięty? Napisz proszę czym się to objawia - może coś podpowiemy... (2014/05/18 07:50)

Kilimka1

Może problemem jest opisać na czy polega ów twardość? Taszczy i ponosi coraz szybciej, taszczy i ponosi w jednostajnym tempie, np stępie ;) zawiesza się, ciągnie, robi ,,pelikana".. co tu jeszcze wymyślić.. uwala się na przodzie tak że czuje się po jeździe rączki do kolan ? Więcej podpowiedzi nie dam :) Gdzie nasz rozmówca ? (2014/05/20 20:06)

abbigail

Z mojego doświadczenia wynika, że koń twardy w pysku staje się taki przez jeźdźca o twardej ręce. Mój 5 letni koń taki był, po czym uświadomiłam sobie, że tak naprawdę sama go do tego zmuszałam. Po części ze strachu gdy ponosił w terenie, lub bezradności, gdy nie zatrzymywał się na ujeżdżalni. A zawsze wydawało mi się, że wszystko robię delikatnie. Mocniejsze trzymanie wodzy tylko pogarszało sprawę. Więc zadziałałam odwrotnie. Robiłam sobie dużo ćwiczeń na rozluźnienie ramion, łokci, nadgarstków i nigdy nie trzymałam za mocnego kontaktu. Ręce były jak z plasteliny. Koń który rozluźniał się dopiero po 30 min jazdy, teraz rozluźnia się po 3 min, sam opuszcza głowę. zatrzymuje się od dosiadu i delikatnego, pulsacyjnego (!) ruszenia wodzami. I to wszystko po zaledwie 2 treningach z moją inną ręką. (2015/10/15 08:54)

MalwinaL

Przede wszystkim, nie mozesz z nim "walczyć". Nie mozesz na siłę ciągnąć go, zmuszać do złapania kontaktu. Na swoim blogu (http://jaklepiejjezdzickonno.blogspot.com) pisałam o tym wiele razy i starałam się uczulać, że łapanie kontaktu to nie ruch ciągnięcia wodzy w naszą stronę, ale ruch od nas do konia, zachęcający do miękkiego podążania. 

Jeśli Twój koń jest twardy w pysku, pewnie nie tak chętnie będzie dochodził do wędzidła. Twóją rolą jest aktywna praca łydek, prośba o zaangażowanie zadu, aktywną pracę tylnych nóg i rozluźnienie. Jeśli koń rozluźni szyję, rozprostuje ją, kontakt będzie łagodny i miękki. Ale do tego wszystkiego potrzena czasu i cierpliwości. 

Pozdrawiam, 
Malwina (2016/10/23 19:08)

Gorąca piątka