Wałach

/ 2 odpowiedzi
Cześć,
Jeszcze tydzień temu mój koń zachowywał się normalnie. Bardzo ładnie pracował, był spokojny przy czyszczeniu i bezproblemowo podawał wszystkie nogi do czyszczenia. Nagle zacząl się zachowywać dość niepokojąco. Po wyjściu na padok ( był zamknięty tylko przez 3godz po jeździe, gdy nie było nikogo w domu) zaczął biegać jak szalony, wierzgać, podskakiwać, tarzał się bardzo gwałtownie. Następnego dnia był niespokojny przy czyszczeniu, a potem na jeździe nie chciał pracować - nie zakłusowywał, nie wchodził w zakręty, uciekał z placu... Drugiego dnia z kolei uciekł na widok siodła do stajni, ale na jeździe był bardzo chętny do biegu. Wchodził często  w intensywny galop. Sądziłam, że spuścił nadmiar energii i będzie w porządku, ale kolejnego dnia przy pielęgnacji był bardzo agresywny. Jeszcze nigdy tak nie robił - podszczypywanie, próby kopnięcia, podskakiwanie, rycie kopytami ziemi... na jeździe z kolei uciekał do domu. Dzisiaj na padoku zachowywał się zupełnie jak ogier - wąchał swoje łajno ( pozatym robi zawsze w jednym miejscu, jakby znaczył teren), wywijał wargi i unosił wysoko głowę, jakby szukał zapachu, wydawał dziwne, basowe dźwięki, jakby wycie, buczenie, tarzał się znów wariacko po ziemi. Czy to zachowanie  przypomina faktycznie zachowanie ogiera? Czy możliwe, żeby wałach (5 lat) czuł "coś" takiego jak ogier i wyczyniał takie rzeczy?
magia86

Czy zmieniłaś ostatnio coś w życiu tego konia (stajnię, sprzęt do jazdy, np. siodło, towarzystwo, w jakim koń przebywał? (2014/08/27 22:48)

milaswi

MOze wyprowadzaj go na dluzej na pastwiska, lonzuj przed jazda, zmniejsz dawke owsa i najwazniejsze to nie pozwalaj sobie na tego typu zachowania bo kon przyzwyczai sie do tego ze mu na to pozwalasz. MOzliwe ze ma za duzo energi poniewaz za malo przebywa na pastwisku. 
Sa to zachowania ogiera, ale jezeli jest wykastrowany no to nie jestem jakims specjalista ale nie rozwiaze to problemu. Z ogierem tez mozna sobie radzic. Poprobuj kilka sposobow tego co napisalam powyzej. Mozesz nawet go lonzowac bez niczego na samym kantarze. Gdy moj kon byl niespokojny to zawsze przed lekcja z 15 min posiwecalam na lonze. :DNapisz tylko czy to pomoglo!! :) (2014/09/02 21:05)