Wyścigi płaskie

/ 2 odpowiedzi
Czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć mi, co oznacza zapis rezultatów wyścigowych, np. 3\19 ( 4-8-3 -0 -1)? oraz o co chodzi w wyścigach handicapowych? a także co oznacza stwierdzenie "wysyłany" albo "silnie wysyłany", w odniesieniu do stylu ,w jakim koń zwyciężył?

Pozdrawiam

Ten wątek został zablokowany - nie możesz odpowiadać na posty

Honeonna


3\19 ( 4-8-3 -0 -1) oznacza:
3- koń biegał przez trzy sezony19- wystartował w tym czasie w 19 wyścigach
( 4-8-3 -0 -1)
Cyfry oznaczają, ile razy koń zajął dane miejsce. Pierwsza cyfra to cztery, czyli koń cztery razy był pierwszy, druga to osiem, czyli osiem razy był drugi, trzecia cyfra to trzy, czyli koń trzy razy był trzeci i tak dalej aż do piątego miejsca, ostatniego, które jest płatne i w zależności od trudności wyścigu, koni itd może być jeszcze całkiem przyzwoite. Dalszych miejsc już po prostu nie ma po co wspominać. Przykładowy koń naprawdę nieźle sobie radził- wystartował 19 razy, 16 razy (4+8+3+0+1) zajął płatne miejsce i to głównie był pierwszy i drugi! 
Jeśli koń biegał jeszcze w gonitwach imiennych, Derby itp, które są bardziej prestiżowe, trudniejsze i "więcej warte", dopisuje się zajęte w nich miejsca albo po wypisaniu wyników z wszystkich normalnych gonitw sposobem takim jak wyżej, albo wciska się nazwę "specjalnej" gonitwy przy miejscu w nawiasie. Załóżmy, że nasz koń zajął drugie miejsce w Nagrodzie Kabareta. Wtedy wpiszemy albo 4-8 (N. Kabareta)-3-0-1, albo po prostu napiszemy obok N. Kabareta- 2 czy coś podobnego. Jeśli nasz koń startował też w innych ważniejszych gonitwach i zajął to samo miejsce, możemy napisać to razem, np. 2- Derby, Kabareta albo 1- Derby, Piechura.
Co do wyścigów handikapowych- to wyścigi, w których obowiązuje handicap. Logiczne jest, że trafiają się konie biegające lepiej i gorzej. Żeby wyrównać szanse, stosuje się handicap- dodatkową wagę, jaką koń niesie w wyścigu. Ilość dodatkowych kilogramów wyliczają odpowiedni ludzie, zależy ona od rezultatów osiąganych przez konia. Im lepiej koniowi idzie, tym więcej niesie.Ten system bywa krytykowany- z jednej strony nie pozwala na całkowite zdominowanie sezonu przez kilka najlepszych koni, daje większe szanse średniakom i powoduje, że ich właściciele mogą liczyć na wygraną, więc nie rezygnują z zapisywania ich do gonitw, ale z drugiej- jeśli koń jest lepszy, powinien móc to pokazać. Nawet najlepszemu trudno jest wygrać, kiedy niesie np. sześć kilogramów więcej niż reszta. To tak, jakby najlepszemu w biegach zawodnikowi kazali biec coraz dłuższą trasą za każdym razem, kiedy wygra- jest najlepszy, ale na metę może przybiec w połowie stawki. I jak poznać, kto jest naprawdę najszybszy? Można się kierować oficjalnym handikapem danego konia- na wysoki handikap koń musi sobie zasłużyć dobrymi wynikami. 
Co oznacza "wysyłany" i "silnie wysyłany", trochę zależy od uznania. Jeśli są jakieś szczegółowe wytyczne, ja do nich nie dotarłam. Kiedy koń jest wysyłany/posyłany, dżokej próbuje wycisnąć z niego najwięcej, jak się da, cały się aż na nim "buja" w rytm galopu, żeby go jeszcze bardziej rozpędzić. Bieg wysyłany- podobnie, dżokeje wysyłają konie jak najmocniej aż do końca, gonią, ile mogą. Tu jest gonitwa opisana jako silnie wysyłana- dzień 58, gonitwa 10 (na dole jest suwaczek) : http://torsluzewiec.pl/youtube/galeria/242/?from_race_day=5 Zwróć uwagę na końcówkę, jak oni się tam wszyscy "rzucają" na koniach, machają batami nawet kiedy ich nie używają. Silnie wysyłany to taki finisz do kwadratu, kiedy popędzają konie, jakby ich z tyłu stado wilków goniło.
(2013/04/04 21:48)

Maria


Dziękuję za wyczerpująca odpowiedź. Przykładowy koń to akurat Mameluck oo. (2013/04/04 22:06)

Gorąca piątka