Zęby...

/ 2 odpowiedzi
Witam . Mam takie pytanko... Mój żrebak  ( 9 miesiecy  )zimnokrwisty ma cofnieta górną szczękę o jakies poł cm . Nie wiem czy to jakas poważna wada , czy moze się "naprawi " ??? Szkoda mi go sprzedawać , bo ogolnie jest bardzo ładny i grzeczny jak na młodego konia .. Proszę o jakies rady
MalwinaL


Nie wiem, czy jest to poważne, ale jestem pewna, że da się coś z tym zrobić. Radziłabym się wybrać do końskiego dentysty. Tak, tak - ktoś taki nie tylko na prawdę istnieje, ale też może korygować wady zgryzu (jeśli tak można to nazwać). Na stronach: https://equista.pl/editorial/206/weterynaria-kon-u-dentysty oraz http://horsemania.pl/kon-u-dentysty/ opisane są takie wizyty. Nie wiem za bardzo na czym korekta uzębienia konia polega, ale wiem że np. psom można zakładać aparaty ortodentyczne (ale tylko w sytuacjach, gdy dany zgryz powoduje u zwierzęcia ból) LINK: http://portalzdrowiapsaikota.pl/index.php/video/wada-zgryzu/. Aha, i jeszcze jedno: według mnie, jeśli Twój koń nie ma oznak bólu, chętnie przyjmuje pokarm etc, problem nie jest poważny (nie powoduje bólu i nie przeszkada w funkcjonowaniu) . Tak czy tak lepiej skontaktować się ze specjalistą. Pozdrawiam, Malwina (2017/02/27 18:38)

Ulungu


Sprawdź, a najlepiej niech sprawdzi weterynarz, czy zęby poprawnie się schodzą. Być może masz tylko takie wrażenie że szczęka jest cofnięta. Jeśli naprawdę się martwisz, poobserwuj go jak je paszę granulowaną i owies, oraz jak wyglądają odchody, będziesz wiedzieć czy pokarm jest poprawnie gryziony. Jeśli jest poprawnie gryziony to jedynym problemem wady zgryzu może być psucie się zębów w przyszłości. (2017/03/03 16:59)

Gorąca piątka