zmiana strony

/ 1 odpowiedzi
Mam 5 letnią klacz w typie ślązaka. U poprzednich właścicieli była lonzowana tylko na 1 strone. Gdy na niej jeżdże jest wszystko ok,dopóki nie zmienie strony .Gdy dojdziemy do najdalszego miejsca na placu ona sie płoszy. jakieś pomysły żeby przestała to robić?
MalwinaL


Może ona czegoś się boi? Spróbuj "popatrzeć jej oczami" na ujeżdżalnię - może w rogu stoi jakieś pudło, jaskrawy drąg? (a jadąc w innym kierunku nie widzi tego). 
Możliwe, że ma złe wspomnienia z jazdą na inną stronę. Piszesz, że jej poprzedni właściciele lonżowali ją tylko na jedną - kto wie, może oprócz tego nie traktowali jej jak należy.
Inny scenariusz może być taki - na jednej z Waszych jazd klacz spłoszyła się (np. dźwiękiem nadjeżdżającego samochodu), a Ty przypadkowo pociągnęłaś ją wtedy za wodze. Przez to pomyślała, że TO miejsce = ból. 

Jak sobie z tym poradzić?

Żeby poradzić sobie z problemem, musisz pokazać jej, że nie ma czego się bać. Na Twoim miejscu wzięłabym ją na kantar i przespacerowała się do najdalszego miejsca na ujeżdżalni. Jeśli będzie się buntowała, nie chciała iść - nie zmuszaj jej. Staraj się prowadzić ją na luźnym uwiązie i być jak najbardziej cierpliwa. W ten sposób przekonasz ją, że nie ma się czego bać. 

A tak poza tym, radziłabym Ci dużo pracować nad jej wygięciem w drugą stronę => dzięki temu unikniesz konia krzywego. 

Życzę powodzenia,
Malwina

Ps. O płoszeniu sie pisałąm ostatnio na moim blogu: http://jaklepiejjezdzickonno.blogspot.com, dlatego jeśli chciałabyś się dowiedzieć więcej, to zapraszam:) (2016/10/22 19:38)