źrebak- wyrobienie paszportu.

/ 3 odpowiedzi

Jakiś czas temu kupiłam źrebną klacz. Sprzedający zapewnił że paszport przywiezie następnego dnia, zaufaliśmy mu lecz tak się nie stało. Nie mam paszportu ani świadectwa pokrycia klaczki. Za pół miesiąca ma się oźrebić. Co z wyrobieniem paszportu dla źrebaka ? Matka będzie NN ?. Gdzie dokładnie się zgłosić  o wyrobienie paszportu, co będzie potrzebne ( nie znam pochodzenia matki ani nic ) Można dokładnie opisać? Z góry dziękuje :)

Honeonna

Jeśli klacz nie miała wcale wyrobionego paszportu, nigdzie nie jest zgłoszona, to oficjalnie nie istnieje i po wyrobieniu dokumentów będzie mieć cały rodowód NN. Co do źrebaka-jeśli nie ma świadectwa pokrycia klaczy, to urodzony źrebak dostaje rodowód NN po obu stronach. Jeśli chodzi o dokładne procedury, koszty itp., najlepiej poczytać na stronie Twojego OZHK lub zadzwonić, żeby poradzili, jak to najlepiej załatwić. 

"Dowiozę paszport", "paszport się wyrabia", "na za tydzień będzie" to niestety typowe wymówki właścicieli sprzedających konie bez papierów, więc obawiam się, że skończy się na NN i typie szlachetnym(?) w obu wypadkach.

Przykład z OZHK Wrocław http://www.ozhk.wroclaw.pl/paszporty.html  (2015/03/13 22:02)

Ulungu

No ale chyba umowę kupna masz? Nie ma tam danych hodowcy i konia? Dziwne, bardzo dziwne... Szczególnie że klacz z pochodzeniem ponoć. Z góry opisuję: Jak nie umiesz kupować, to zawsze miej przy sobie kogoś obeznanego, unikniesz podobnych sytuacji. Przykre i wiem że Polak mądry po szkodzie, ale to jedyne co mogę ci doradzić. Nikt na słowo honoru nie wpisze rodowodu w paszport. (2015/03/21 14:34)

Honeonna

Jeśli koń nie ma paszportu, to nie może być w ogóle normalnie wprowadzony do obiegu (ani nawet wyjść poza gospodarstwo). Skoro zgodnie z prawem nie można go sprzedać, to nikt nie spisze na niego umowy. Ale teoria sobie, praktyka sobie, a ludzie kupują i sprzedają konie bez papierów i bez umów i potem zgłaszają do paszportu bez wymieniania hodowcy, poprzedniego właściciela itp. Szkoda tylko, że potem jest ból i smutek, jeśli się nie zna formalności i kupuje, wierząc tylko na słowo albo hoduje konie na zasadzie "A, źrebak będzie". W ten sposób konie zostają NN, a to im nie polepsza perspektyw na życie. (2015/03/22 01:16)